Niemcy przeciwni przekazaniu Ukrainie rakiet Taurus. Cameron z apelem

- Dajcie nam te pociski, a my z kolei przekażemy ukraińskiej armii pociski Storm Shadow - proponuje w niemieckiej prasie David Cameron. Szef brytyjskiej dyplomacji chce pomóc Niemcom rozwiązać problem z Taurusami dla Ukrainy.

2024-03-09, 11:35

Niemcy przeciwni przekazaniu Ukrainie rakiet Taurus. Cameron z apelem
Tylko pociski typu Taurus z Niemiec mogą zniszczyć most krymski, ale Berlin nie chce ich przekazać Ukrainie. . Foto: Shutterstock/Sergey Kohl

Niemieckie pociski manewrujące Taurus trafiają do celu z odległości nawet pół tysiąca kilometrów. Ukraina prosi o nie od miesięcy, kanclerz Niemiec niezmiennie odmawia. Jego głównym argumentem jest niechęć do angażowania swojego kraju w konflikt z Rosją.

Olaf Scholz nie daje się przekonać ani koalicjantom, ani rządom sąsiednich krajów, a tym bardziej opozycji. Stąd propozycja Davida Camerona, o której można przeczytać w dzienniku "Süddeutsche Zeitung" - stwórzmy krąg wymiany pocisków, tak by Niemcy nie musiały wysyłać Taurusów bezpośrednio na Ukrainę.

Szef amerykańskiej dyplomacji szczegółów nie chce ujawniać, ale zapewnia, że sojusznicy rozmawiają z niemieckim władzami, żeby znaleźć efektywne rozwiązanie sytuacji. Wielka Brytania i Francja przekazują Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow, które znacząco pomagają ukraińskiej armii w obronie przed Rosją.

Taurusy dla Ukrainy. 58 proc. Niemców przeciwko

Ponad połowa Niemców jest przeciwna dostarczeniu Ukrainie rakiet manewrujących Taurus, z czego prawie jedna trzecia wyraża sprzeciw wobec możliwości wysłania jakiejkolwiek broni - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa.

REKLAMA

Posłuchaj

Wielka Brytania chce pomóc Scholzowi przy Taurusach (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Większość uczestników sondażu przeprowadzonego w pierwszych dniach marca przez instytut badania opinii publicznej YouGov wypowiedziała się przeciwko przekazaniu Ukrainie niemieckich rakiet manewrujących Taurus - informuje w środę agencja dpa.

58 proc. uczestników badania popiera sprzeciw kanclerza Olafa Scholza wobec planów dostarczenia zmagającej się z rosyjskim agresorem Ukrainie nowoczesnych systemów rakietowych o zasięgu do 500 km. Przy czym, 31 proc. z nich wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek dostaw niemieckiej broni na Ukrainę.

Czytaj więcej:

IAR,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej