Niemcy. Strajki na lotniskach i kolei. Jakie są żądania protestujących?
O godz. 18.00 zacznie się kolejna fala strajków w Niemczech. Do środy będzie protestować personel pokładowy Lufthansy i maszyniści.
2024-03-11, 11:17
Pierwsi pracę przerwą maszyniści pociągów towarowych. O drugiej w nocy staną pociągi dalekobieżne i kolej miejska - w Berlinie SBahn. Te odsłony jednego protestu mają trwać w obu przypadkach po 24 godziny, czyli sytuacja na kolei będzie wracać do normy dopiero w środę rano.
Niemcy. Strajki w komunikacji
Dwa dni zamierzają protestować stewardessy i stewardzi z Lufthansy. We wtorek nie będzie w związku z tym żadnego lotu tego przewoźnika z Frankfurtu nad Menem, a w środę - z Monachium.
W dwóch czołowych europejskich portach lotniczych, zarazem dwóch największych w Niemczech, personel pokładowy chce pokazać, że nie zadowala go propozycja płacowa Lufthansy.
Maszyniści nie zgodzili się na proponowane na dziś spotkanie z Deutsche Bahn, bo nie dostali od kierownictwa nowej propozycji. Ich głównym postulatem jest 35-godzinny tydzień pracy. Kolejowy przewoźnik zapowiedział, że jeśli związkowcy nie podejmą rozmów, to zostanie powołany zewnętrzny negocjator.
REKLAMA
Posłuchaj
- Niemcy. Strajk personelu pokładowego Lufthansy. Najbardziej odczują go dwa lotniska
- Niemcy. Nie gaśnie fala protestów. Związkowcy nabierają wątpliwości, w Lufthansie jest odwrotnie
- Strajk niemieckich kolejarzy. PKP Intercity zmienia rozkład pociągów międzynarodowych
IAR/Adam Górczewski/nt
REKLAMA