"Całym sercem przepraszam Polaków". Dziennikarz BBC Justin Webb mówił o "polskim obozie"
Prowadzący flagowy program informacyjny brytyjskiego radia BBC przeprosił za wczorajsze słowa o "polskim obozie koncentracyjnym". Mówił o Auschwitz.
2024-03-12, 11:39
- Całym sercem przepraszam Polaków. To zrozumiałe, że tego rodzaju błąd jest dla nich głęboko obraźliwy - podkreślił Justin Webb. - Oczywiście obóz nie był polski. Był to nazistowski obóz w okupowanej Polsce - dodał.
Szybka reakcja BBC po słowach o Auschwitz
Określenie padło wczoraj podczas rozmowy o oscarowej "Strefie interesów", filmie luźno inspirowanym książką Martina Amisa. Alarm podniosła część słuchaczy.
Zdanie padło na żywo, ale pracownicy stacji szybko zorientowali się, że to błąd i wycięli te słowa z nagrania dostępnego w Internecie po emisji.
Odpowiadając na pytania brytyjskiego korespondenta Polskiego Radia, biuro prasowe BBC jeszcze wczoraj przeprosiło za błąd i zapowiedziało, że stacja przyzna się do niego na antenie. Tak też się stało.
REKLAMA
Najważniejsza audycja BBC, doświadczony dziennikarz Justin Webb
"Today" w BBC Radio 4 to najważniejsza audycja informacyjno-publicystyczna w Zjednoczonym Królestwie. Należy do najbardziej opiniotwórczych nie tylko w eterze, ale też w całym brytyjskim świecie medialnym.
Justin Webb to doświadczony dziennikarz, który w przeszłości szefował między innymi amerykańskiemu biuru stacji, a wcześniej był prezenterem popołudniowego i wieczornego wydania dziennika telewizyjnego BBC.
Prawda o Auschwitz
Polska prowadzi konsekwentną edukację w zakresie polityki historycznej i stanowczo reaguje na wszelkie pojawiające się publicznie wypowiedzi, sugerujące polską odpowiedzialność za niemieckie ludobójstwo w obozach koncentracyjnych zorganizowanych na okupowanych terenach.
Jesienią ubiegłego roku MSZ interweniował po publikacji "New York Daily News". Fraza "polski obóz śmierci" znalazła się w tekście na temat londyńskiego koncertu muzyki skomponowanej w oparciu o znalezione w Auschwitz partytury należące do więźniów obozu.
REKLAMA
Wcześniej po interwencji polskiej ambasady w Belgii flamandzka gazeta "Het Laatste Nieuws" usunęła fałszywe i nieakceptowalne sformułowanie "polski obóz Auschwitz".
- Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu
- Film KE o Auschwitz. Siemoniak: fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji o działanie intencjonalne
Posłuchaj
IAR/Adam Dąbrowski/fc
REKLAMA