Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

2024-03-08, 21:00

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu
Kadr z filmu "Strefa interesów". Foto: Gutek Film / mat. promocyjne

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.

W "Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. 

Piotr Gociek podkreślał oryginalność spojrzenia reżysera. - Czy to jest kolejna opowieść o Holokauście? Otóż nie, nie ma tu nic, co można by nazwać "kolejnym" mamy bardzo oryginalne podejście do tematu. II wojnę światową i tragedię mordowanych w obozie Auchwitz-Birkenau oglądamy z wnętrza ogródka komendanta obozu - zaznaczył.

- Jonathan Glaazer, który jak Stanley Kubrick ciągle próbuje czegoś innego, bardzo rzadko filmy robi, ale jak już je robi, zrobi je w znakomity sposób. Dostajemy wycyzelowany obraz, film, w którym słyszymy Auschwitz, widzimy ogień z komina, ale nigdy nie widzimy tego, co dzieje się wewnątrz, widzimy tę sielankę za murami, rodzinę Hoessów, i to jest coś, co jest najbardziej przerażające - mówił Łukasz Adamski.

W audycji omówiono także film Denisa Villeneuve’a "Diuna: Część druga" oraz serial "Szogun". Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Adamski o nowościach filmowych (Polskie Radio 24 / Nakręceni – magazyn premier filmowych) 23:41
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Nakręceni - magazyn premier filmowych

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 07.03.2024

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej