Kanclerz Niemiec zapowiada wykorzystanie rosyjskich aktywów. To forma wsparcia Ukrainy
Zwiększenie produkcji zbrojnej dla Ukrainy, utworzenie koalicji na rzecz rakiet dalekiego zasięgu i wykorzystanie zysków z rosyjskich aktywów - to główne wnioski ze spotkania Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. Kanclerz Niemiec spotkał się z prezydentem Francji i polskim premierem.
2024-03-15, 18:06
W piątek w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie, odbyły się rozmowy w formacie Trójkąta Weimarskiego z udziałem: premiera Polski, kanclerza Niemiec i prezydenta Francji.
Na wspólnej konferencji prasowej Olaf Scholz powiedział, że Trójkąt Weimarski jest "bardzo ważnym znakiem naszej jedności". - A jedność jest tak ważna, nasze trzy państwa należą do państw udzielających największej pomocy dla Ukrainy w walce przeciwko imperialistycznemu agresorowi - Rosji - pod względem politycznym, wojskowym i finansowym. Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy - zadeklarował Scholz.
Wsparcie dla walczącej Ukrainy
- Jasne jest - wspieramy Ukrainę, jasne jest również - nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją. Naszym wspólnym celem jest i pozostanie zapewnić, aby Ukraina mogła bronić się efektywnie przeciwko rosyjskiej agresji. Na rzecz tego angażują się Niemcy, Francja, Polska, wspólnie z wieloma sojusznikami i partnerami w Europie i zza Atlantyku. I nie ustaniemy w naszym zaangażowaniu - powiedział Scholz.
Dodał, że piątkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły tego jak można jeszcze bardziej wesprzeć Ukrainę.
REKLAMA
- Uzgodniliśmy dziś kilka głównych obszarów m.in. od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym, co jest dobrą poprawą, po drugie rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego, także przez współpracę z partnerami w Ukrainie, po trzecie powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej - ogłosił Scholz.
Posłuchaj
Dodał, że po czwarte "również w ramach UE wzmocnimy nasze wsparcie". - W tym celu w tym tygodniu w Brukseli podjęliśmy bardzo ważne decyzje, Europejski Instrument na Rzecz Pokoju otrzyma 5 mld euro, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku i aby wzmocnić misję szkoleniową UE - powiedział kanclerz Niemiec.
Zamrożone rosyjskie aktywa
- Poza tym, jeśli chodzi o nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, to wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy - podkreślił Scholz.
- Trójkąt Weimarski a Ukraina. "Wspólna sprawa, Putin nazwał Zachód wampirzym balem i grozi mu końcem"
- Walka za kulisami wejścia do NATO. Ambasador Daniel Fried: Polacy byli bardzo zdolni w budowaniu koalicji
IAR/PAP/jb
REKLAMA