Polityczny kryzys w Bułgarii. Doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji

2024-03-19, 21:47

Polityczny kryzys w Bułgarii. Doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji
Blok PP-DB oświadczył, że premier Marija Gabriel dokonała fałszerstwa, bo ich politycy nie wyrazili zgody na wejście do jej rządu. Foto: X/piotrekpietka

Zamieszanie z powołaniem nowego rządu w Bułgarii. Politycy jednego z dwóch bloków koalicyjnych, które miały utworzyć gabinet, oświadczyli, że nie wyrazili zgody na udział w nim. Tym samym wraca groźba szóstych wyborów parlamentarnych w Bułgarii w ciągu ostatnich trzech lat.

Jeszcze we wtorek po południu wydawało się, że spór koalicjantów w sprawie powołania nowego rządu został zażegnany. Marija Gabriel z bloku GERB-DPS przekazała prezydentowi listę ministrów, a ten przesłał do parlamentu dekret w sprawie głosowania nad powołaniem rządu.

Bułgaria. Zaskakujący zwrot

Nieoczekiwanie, wieczorem politycy drugiego bloku koalicyjnego, złożonego z partii Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria, oświadczyli, że nie wyrazili zgody na udział w rządzie.

- Nie chcę być nominowany do składu tego gabinetu. Nie ma porozumienia co do tekstu umowy koalicyjnej. Tak, dyskutowaliśmy o tym, ale pozostały kontrowersyjne rozbieżności - powiedział Nikołaj Denkow, ustępujący premier, w nowym gabinecie nominowany na wicepremiera.

Politycy bloku partii Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria zażądali od szefa parlamentu, by nie wprowadzał punktu o głosowaniu nad powołaniem rządu do porządku obrad. Postępowanie koalicjanta nazwali fałszerstwem.

Bułgarów czekają wcześniejsze wybory?

W obecnym składzie parlamentu nie ma możliwości powołania rządu innego niż złożonego z tych dwóch bloków partii. Nie jest więc wykluczone, że za kilka miesięcy Bułgarzy znowu pójdą do urn.

Posłuchaj

O zamieszanie z powołaniem nowego rządu w Bułgarii Piotr Piętka, korespondent Polskiego Radia (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Piotr Piętka/kg

Polecane

Wróć do strony głównej