Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z poparciem władz UE
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ o natychmiastowym zawieszeniu broni w Strefie Gazy musi być wdrożona - podkreślili liderzy unijnych instytucji. Przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Europejskiej Charles Michel opublikowali swoje komentarze na portalu X.
2024-03-25, 19:28
To pierwsza taka rezolucja od jesieni, przyjęta przy wstrzymujących się od głosu Stanach Zjednoczonych. 7 października terroryści z Hamasu zaatakowali Izrael zabijając 1200 osób, wśród nich kobiety i dzieci i biorąc 240 zakładników.
W odwecie izraelskie wojska rozpoczęły bombardowania Strefy Gazy i blokady pomocy humanitarnej. Według danych resortu zdrowia w Gazie, kontrolowanego przez Hamas, zginęło ponad 32 tysiące Palestyńczyków.
Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Władze UE popierają rezolucję ONZ
Wdrożenie rezolucji jest niezbędne dla ochrony wszystkich cywilów - napisała szefowa Komisji Ursula von der Leyen wyrażając zadowolenie z przyjęcia dokumentu wzywającego do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników.
Przewodniczący Rady Charles Michel wskazał zaś, że rezolucja jest zbieżna ze stanowiskiem Unii Europejskiej. Przypomniał ustalenia przywódców unijnych krajów ze szczytu w Brukseli w ubiegłym tygodniu. Wezwali oni do natychmiastowej przerwy humanitarnej prowadzącej do trwałego zawieszenia broni, oraz bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników i zapewnienia pomocy humanitarnej.
REKLAMA
ONZ apeluje o zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie. 14 krajów podpisało się pod rezolucją
Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała w przyjętej rezolucji natychmiastowego zawieszenia broni między Izraelem, bojownikami Hamasu oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników. Rezolucję poparło 14 członków Rady, Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu.
Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward podkreśliła, że rezolucja nawołuje też do rozszerzenia przepływu pomocy humanitarnej. - Intensywne cierpienia niewinnych palestyńskich cywilów w Strefie Gazy nie słabną, a katastrofa humanitarna rozwija się na naszych oczach. Rezolucja wysyła jasny, wspólny komunikat o potrzebie przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i pilnego zwiększenia pomocy, w tym zniesienia wszelkich barier utrudniających jej dostarczanie - zaznaczyła Woodward.
Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, w wyniku izraelskiej ofensywy od 7 października zginęło co najmniej 32 333 Palestyńczyków, a 74 694 zostało rannych.
Czytaj także:
- Szefowa MSZ Niemiec o Strefie Gazy. "To cierpienie musi się skończyć"
- Konflikt w Strefie Gazy. Szpitale centrami dowodzenia Hamasu? Izrael zarządził ewakuację chorych w Chan Junis
[ZOBACZ TAKŻE] Gen. Mirosław Różański gościem Polskiego Radia 24:
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA