Rada Bezpieczeństwa ONZ żąda natychmiastowego rozejmu w Strefie Gazy
Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała natychmiastowego zawieszenia broni w oblężonej Strefie Gazy. Stany Zjednoczone, sojusznik Izraela, które wetowały poprzednie rezolucje, tym razem wstrzymały się od głosu.
2024-03-25, 16:48
Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield tłumaczyła, że stało się tak, ponieważ do treści dokumentu nie dodano potępienia Hamasu. - Nie zgodziliśmy się ze wszystkim, co zawarto w rezolucji, dlatego nie byliśmy w stanie zagłosować na "tak". Jednakże w pełni popieramy niektóre z krytycznych celów tej niewiążącej rezolucji. Uważamy, że ważne było, aby Rada wypowiedziała się i jasno stwierdziła, że zawieszenie broni musi nastąpić wraz z uwolnieniem wszystkich zakładników - zaznaczyła.
Rezolucja musi zostać wdrożona
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa podkreśla też pilną potrzebę rozszerzenia przepływu pomocy humanitarnej i wzmocnienia ochrony ludności cywilnej w całej Strefie Gazy i ponawia żądanie zniesienia wszelkich barier w dostarczaniu pomocy humanitarnej na szeroką skalę.
"Rada Bezpieczeństwa właśnie zatwierdziła długo oczekiwaną rezolucję w sprawie Strefy Gazy, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników. Rezolucja ta musi zostać wdrożona. Zaniechanie byłoby niewybaczalne" - skomentował na portalu X sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres.
M.in. Rosja i Chiny blokowały projekt
Amerykańska zmiana tonu w stosunku do bliskowschodniego sojusznika była widoczna już w piątek, kiedy Stany Zjednoczone przedstawiły rezolucję uznającą imperatyw natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni. Projekt został jednak zablokowany przez Rosję i Chiny, które wraz z państwami arabskimi, skrytykowały jego autorów za brak wyraźnego żądania od Izraela zaprzestania zbrojnej kampanii w Gazie.
REKLAMA
Odpowiedź na rosnącą liczbę ofiar w Strefie Gazy
Jak podają źródła dyplomatyczne, rezolucja jest dziełem niestałych członków Rady, którzy w weekend negocjowali ze Stanami Zjednoczonymi, aby uniknąć kolejnego weta. Waszyngton wielokrotnie blokował uchwały o zawieszeniu broni, próbując znaleźć granicę między pomocą wojskową dla Izraela a wyrażaniem frustracji wobec przywódcy tego kraju, Benjamina Netanjahu. Ma to związek z rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Strefie Gazy.
Posłuchaj
- Izrael zaatakował miasto w Strefie Gazy. Są ofiary śmiertelne i wielu rannych
- Szefowa MSZ Niemiec z wizytą na Bliskim Wschodzie. Apeluje o zawieszenie broni w Strefie Gazy
- Konflikt w Strefie Gazy. Szpitale centrami dowodzenia Hamasu? Izrael zarządził ewakuację chorych w Chan Junis
IAR/kg
REKLAMA