Szefowa MSZ Niemiec z wizytą na Bliskim Wschodzie. Apeluje o zawieszenie broni w Strefie Gazy
Niemcy apelują o natychmiastowe zawieszenie walk w Strefie Gazy. Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock rozpoczyna oficjalną wizytę na Bliskim Wschodzie.
2024-03-25, 03:24
Annalena Baerbock zażądała od Izraela i Hamasu, jak to określiła, humanitarnego zawieszenia broni. - Tylko takie zawieszenie broni, które doprowadziłoby do trwałego rozejmu, podtrzymałoby nadzieję na pokój - powiedziała przed rozmowami w Egipcie, Izraelu i na terytoriach palestyńskich.
Zawieszenie broni w Strefie Gazy
Jest to szósta wizyta Annaleny Baerbock w Izraelu od czasu ataku Hamasu na ten kraj 7 października. - Cierpienie musi się skończyć dla wszystkich - podkreśliła szefowa niemieckiej dyplomacji, mając na myśli mieszkańców Strefy Gazy i ponad stu zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Po raz kolejny wezwała też rząd Izraela do otwarcia przejść granicznych dla znacznie większej pomocy.
Przed rozpoczęciem wizyty Annaleny Baerbock na Bliskim Wschodzie kierowany przez nią resort w osobnym komunikacie potępił izraelskie plany konfiskaty ponad 800 hektarów ziemi na terytoriach palestyńskich i wybudowania na nich osiedli dla izraelskich osadników.
Hamas w szpitalach?
Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował w niedzielę, że armia izraelska zarządziła ewakuację szpitala w mieście Chan Junis w Strefie Gazy. Izraelski wywiad uważa, że palestyńskie organizacje terrorystyczne wykorzystują szpitale jako centra operacyjne. Hamas zaprzecza.
REKLAMA
Czerwony Półksiężyc przekazał, że przeprowadzono ewakuację szpitala Al-Amal na zachód, do nadbrzeżnej osady Al-Mawsi, jednak w placówce pozostał personel z kilkorgiem pacjentów oraz osobami im towarzyszącymi, które będą wymagać pomocy w ewakuacji.
Agencja Reutera poinformowała, że armia izraelska utworzyła również kordon wokół szpitala Nasser w zachodniej części Chan Junis.
Od poniedziałku trwały starcia w rejonie największej placówki medycznej Strefy, położonego w mieście Gaza szpitala Al-Szifa. Po raz pierwszy izraelska armia weszła na teren tej placówki w listopadzie 2023 roku, odnajdując m.in. biegnące pod jej terenem tunele. Powróciła 18 marca, po "precyzyjnych informacjach wywiadu", że w placówce znów gromadzą się siły Hamasu.
- Izrael uderza w Hezbollah. Zbombardowano cele w Libanie
- Wojna na Bliskim Wschodzie. Izrael zaprzecza doniesieniom o ostrzelaniu konwoju z pomocą humanitarną
- Blinken o ofensywie wojskowej w Rafah. "To grozi izolacją Izraela na świecie"
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA