Śladami Marii Magdaleny i pierwszych chrześcijan. Nowy szlak pielgrzymkowy we francuskiej Prowansji
Tradycja głosi, że tym szlakiem podążali pierwsi świadkowie męki i zmartwychwstania Chrystusa. Na południowym wschodzie Francji, w okolicach Marsylii, powstała nowa trasa pielgrzymkowa.
2024-03-30, 13:53
Nowa trasa prowadzi śladami Marii Magdaleny i innych świętych - między innymi Łazarza, Marty i Maksymiliana. Mieli oni przybyć do Prowansji po wypędzeniu z Palestyny.
Trasa podzielona jest na 14 etapów i liczy ponad 220 km. Po drodze można podziwiać najpiękniejsze nadmorskie pejzaże południa Francji.
Szlak prowadzi od sanktuarium Saintes-Maries-de-la-Mer, gdzie znajdują się groby Marii Salome i Marii Jakubowej, aż do świątyni w Saint-Maximin, w której można oglądać relikwie Marii Magdaleny, na przykład jej czaszkę.
Tradycja z końca I wieku
- Maria Magdalena jest wpisana w DNA Prowansji. Jest jej świętą patronką - mówi Martine Guillot ze stowarzyszenia "Saints et Saintes de Provence", które opiekuje się szlakiem i przyjmuje pielgrzymów.
REKLAMA
Według tradycji Maria Magdalena ruszyła z wybrzeża aż do groty w Les Aygalades, którą można oglądać do dziś.
- Przybyła do Marsylii, gdzie przez 7 lat głosiła Ewangelię. Potem żyła przez 30 lat w samotności i duchu kontemplacji w pustelni na wzgórzu Sainte-Baume - tłumaczy rozmówczyni Polskiego Radia.
Historia ta nie opiera się na Piśmie Świętym, ale na tradycji ustnej przekazywanej od końca pierwszego wieku naszej ery.
Posłuchaj
Zaczynają jako wędrowcy
Zainteresowanie prowansalskim szlakiem stale rośnie.
REKLAMA
- Wydaje mi się, że jest pragnienie powrotu do korzeni. Czasami są osoby, które zaczynają wyprawę jako wędrowcy, a kończą ją jako pielgrzymi - zauważa Martine Guillot.
Przyznaje, że na razie nie widziała osób z Polski.
- Jeśli są chętni, niech się nie wahają! Ale absolutnie odradzamy wyprawy w lipcu i sierpniu, z powodu wiatrów i pożarów - wskazuje opiekunka szlaku.
IAR/DoS/wmkor
REKLAMA
REKLAMA