Francja: grota Marii Magdaleny znów otwarta. Odbyło się pierwsze od roku nabożeństwo

Na południu Francji w sanktuarium na górze Sainte-Beaumet ponownie udostępniona jest grota Marii Magdaleny. Według tradycji, święta wiodła tam pustelnicze życie przez 30 lat. Przed rokiem zamknięto grotę z powodu ryzyka zawalenia skały.

2021-04-04, 08:53

Francja: grota Marii Magdaleny znów otwarta. Odbyło się pierwsze od roku nabożeństwo
Grota św. Marii Magdaleny na górze Sainte-Baume. Foto: Drozdin Vladimir/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

benedykt pap 1200.jpg
"Silny związek między misją a działaniem". Benedykt XVI o św. Józefie

W świątyni wybudowanej wokół groty zostało odprawione nabożeństwo rezurekcyjne i odbyło się oficjalne otwarcie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz.

Posłuchaj

Na południu Francji w sanktuarium na górze Sainte-Beaume (czyt. Sęt Bom) ponownie udostępniona jest grota Marii Magdaleny. Rok temu zamknięto grotę z powodu ryzyka zawalenia skały - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

W czerwcu ubiegłego roku dominikanie, którzy opiekują się sanktuarium, zamknęli dostęp do groty. Skała znajdująca się nad jedyną ścieżką prowadzącą do świątyni groziła zawaleniem. Władze regionu przeznaczyły 200 tysięcy euro na zabezpieczenie tego miejsca.

Siedemnaście wieków świętości

Sanktuarium Sainte-Beaume przyjmuje każdego roku tysiące wiernych. Największe pielgrzymki odbywają się na święto Zesłania Ducha Świętego.

Czytaj także: 

Grota Marii Magdaleny jest uznawana za miejsce święte od ponad 1700 lat. Francuska legenda głosi, że po Zmartwychwstaniu Chrystusa Maria Magdalena przybyła na południe Francji i nawracała mieszkańców Prowansji. Święta miała modlić się w grocie na górze Sainte-Beaume aż do śmierci. Jej domniemany grób znajduje się w bazylice w pobliskim Saint-Maxim. W średniowieczu świątynia ta była uważana za trzecią najważniejszą w Europie.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej