Niepokojące dane z Niemiec. Rośnie liczba przestępstw. Prasa: to sygnał do pobudki

2024-04-08, 12:30

Niepokojące dane z Niemiec. Rośnie liczba przestępstw. Prasa: to sygnał do pobudki
Rośnie liczba przestępstw w Niemczech. Foto: Schutterstock

Rośnie liczba przestępstw, także tych z udziałem obcokrajowców. Niemiecka prasa alarmuje.

"Baedische Zeitung" informuje, że "trend się umacnia. Po tym jak przez całe lata liczby dotyczące przestępstw spadały, stało się coś niedobrego. Drugi rok z rzędu mamy więcej zarejestrowanych przestępstw. Budzącą największe polityczne i społeczne emocje jest niewątpliwie wiadomość o dużym (rosnącym) odsetku przestępców wśród obcokrajowców" - czytamy.

"Rhein Zeitung" ocenia, że "nowa statystyka to przede wszystkim sygnał do pobudki dla świata polityki. Niemcy długo ceniono za to, że kobiety mogą w nocy chodzić po ulicach, czując się swobodnie. Teraz, nawet jeśli ryzyko, że padnie się ofiarą przestępstwa, jest statystycznie niskie, to coś się zmienia".

"Już przed rokiem 2020 było do przewidzenia, że zwłaszcza liczba podejrzanych wśród dzieci i młodocianych jest rosnąca. To, że odsetek podejrzanych dzieci i młodocianych niebędących Niemcami wzrósł gwałtownie, łączone jest z doświadczeniem migracji i biedą" - donosi "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

1500 ekstremistów ma pozwolenie na broń. Niepokojące dane

Adam Górczewski, korespondent Polskiego Radia w Berlinie donosi, że ponad 1000 prawicowych ekstremistów i 400 tzw. Obywateli Rzeszy ma pozwolenia na przynajmniej jedną sztukę broni. Obywatele Rzeszy to ludzie, którzy nie uznają obecnego aparatu państwa niemieckiego. W ich przypadku oznacza to nie tylko niechęć do płacenia podatków, ale również zbrojny opór przy wizytach policji.

Mimo działania zazwyczaj w rozproszeniu część z nich potrafiła się zjednoczyć - 1,5 roku temu przygotowywali się do zbrojnego przejęcia władzy w Niemczech. Kilkadziesiąt osób zostało wtedy zatrzymanych. Prawie wszyscy dysponowali bronią palną. Obserwowani przez kontrwywiad prawicowi radykałowie mają też na kontach zbrojne akcje.

Czytaj także:

dn/dw.com/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej