Obsada stanowisk UE. Michel dla Polskiego Radia: trzeba brać pod uwagę wszystkie kraje Unii

Kraje Europy Środkowej powinny być uwzględniane przy obsadzie unijnych stanowisk - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem szef Rady Europejskiej. Charles Michel będzie w czwartek w Warszawie na konsultacjach strategicznych dotyczących kluczowych zadań dla Wspólnoty na przyszłość.

2024-04-11, 08:20

Obsada stanowisk UE. Michel dla Polskiego Radia: trzeba brać pod uwagę wszystkie kraje Unii
Charles Michel podkreślił, że dla Unii Europejskiej dozbrajanie Ukrainy musi być priorytetem. Foto: Unia Europejska / newsroom.consilium.europa.eu

Dozbrajanie Ukrainy i rozkręcanie przemysłu obronnego to obecnie priorytety Unii - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem przewodniczący Rady Europejskiej. Charles Michel powiedział też, gdzie Wspólnota powinna szukać finansowania swoich zadań. Podkreślał znaczenie jedności europejskiej i docenił rolę Donalda Tuska. Przyznał również, że wszystkie kraje, także te z Europy Środkowej, powinny być brane pod uwagę przy obsadzie stanowisk, ale nie chciał mówić o szczegółach.

Charles Michel: musimy mocniej wspierać Ukrainę

Szef Rady udzielił wywiadu brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej przed wylotem do Polski. Powiedział, że trzeba budować silną i sprawnie działającą Unię.

- W tym celu musimy wspierać Ukrainę tak bardzo, jak tylko możemy - to po pierwsze. A ponadto musimy rozwijać nasze zdolności obronne znacznie bardziej, niż ma to miejsce obecnie i musimy wzmocnić bazę gospodarczą Unii Europejskiej - powiedział.

Szef Rady zapowiedział, że wraz z przywódcami przygotowuje coś, co nazywają agendą strategiczną.

REKLAMA

- W rzeczywistości są to nasze priorytety na nadchodzące pięć lat. Chciałbym podziękować Donaldowi Tuskowi za to, że ugości nas w Polsce, abyśmy mogli odbyć dobrą, przyjazną, szczerą dyskusję i przygotować decyzje - powiedział Charles Michel.

Konsultacje szefa Rady Europejskiej z przywódcami siedmiu państw w Warszawie

Wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej do Warszawy na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem przylatują szefowie rządów sześciu krajów - Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Luksemburga. Szef Rady prowadzi konsultacje strategiczne od jesieni ubiegłego roku, ale tak licznej grupy przywódców w jednym mieście jeszcze nie było.

Posłuchaj

Rozmowa Beaty Płomeckiej z Charlesem Michelem (IAR) 3:10
+
Dodaj do playlisty

- To prawda, że mamy więcej przywódców w Warszawie, niż podczas innych spotkań. Natomiast to spotkanie będzie ważne, ponieważ będzie to okazja do wzajemnego wysłuchania i zrozumienia różnych stanowisk w drażliwych kwestiach - dodał Charles Michel.

Podkreślał również znaczenie jedności Unii, by mogła ona realizować swoje priorytety i docenił w tych rozmowach rolę polskiego premiera.

REKLAMA

- Donald Tusk jest byłym przewodniczącym Rady Europejskiej i bardzo dobrze zna wartość dodaną jedności europejskiej. Takie spotkania są bardzo ważne, byśmy utrzymując jedność, starali się dokonywać najlepszych możliwych wyborów - podkreślił.

"Dokapitalizujmy Europejski Bank Inwestycyjny"

Na pytanie, gdzie Unia ma szukać pieniędzy dla realizacji swoich celów, Charles Michel odpowiedział, że trzeba postawić na unię rynków kapitałowych. Podkreślił też znaczenie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Posłuchaj

Przewodniczący RE Charles Michel dziś w Warszawie na konsultacjach o priorytetach polityki UE. Wraz z nim na rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem przylatują szefowie rządów sześciu krajów. Przed wylotem do Warszawy Michel rozmawiał z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

- Ten bank ma ogromny potencjał i myślę, że prędzej czy później musimy przedyskutować jego dokapitalizowanie. Ponieważ musimy inwestować, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, czy dostosować nasze gospodarki do wyzwań rewolucji cyfrowej. Jeśli mamy inwestować więcej w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, potrzebujemy pieniędzy i musimy również zaangażować sektor prywatny - dodał.

Obsadzanie stanowisk UE. Nasz region jest poszkodowany?

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka spytała też przewodniczącego Rady, czy spotkanie w Warszawie w tak licznym gronie będzie też okazją do dyskusji o obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. W obecnym układzie nie ma przedstawiciela z Europy Środkowo-Wschodniej i narzeka ona na dyskryminację na różnego rodzaju szczeblach w Unii.

REKLAMA

- Objąłem stanowisko przewodniczącego Rady po osobie, która pochodziła z Polski. Debata o stanowiskach jeszcze przed nami. Nie chcę komentować przed wyborami. Natomiast uważam, że wszystkie kraje, także z Europy Środkowej, powinny być brane pod uwagę. Ja jestem zdeterminowany, by zapewnić takie podejście, bez podwójnych standardów. To powinno być priorytetem - podkreślił przewodniczący Rady.

Czytaj również:

IAR/Beata Płomecka/jmo/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej