Polskie rakiety trafią na Ukrainę? Duda rozmawiał z Zełenskim

2024-04-11, 19:27

Polskie rakiety trafią na Ukrainę? Duda rozmawiał z Zełenskim
Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przy okazji szczytu Inicjatywy Trójmorza. Foto: PAP/Piotr Nowak

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski - poinformował Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski.

- W czasie spotkania bilateralnego rozmawialiśmy z panem prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o pewnym zasobie rakiet z czasów sowieckich, które są w tej chwili w polskiej gestii, znajdują się w naszych magazynach. Rozmawialiśmy o ich przekazaniu do dyspozycji obrony powietrznej, obrony przeciwrakietowej Ukrainy - powiedział po spotkaniu z Zełenskim Andrzej Duda.

- Będę ten temat kontynuował z ministrem obrony narodowej. Kiedy wrócę do Warszawy, będę rozmawiał z panem ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - zaznaczył prezydent. 

Spotkanie Inicjatywy Trójmorza. Andrzej Duda przypomina o potencjale odstraszania

Andrzej Duda zaakcentował, że wsparcie Ukrainy jest ważne, ale kraje Inicjatywy Trójmorza nie mogą zapominać o budowaniu własnego potencjału odstraszania . Prezydent wskazał w tym kontekście na potrzebę rozwoju infrastruktury m.in. ze względu na potrzebę szybkiego przemieszczania transportów wojskowych.

- Wszyscy staramy się z jednej strony wspierać Ukrainę i działać tak, aby mogła się bronić przed rosyjską agresją jak najsprawniej, i z jak największymi szansami na przyszłe zwycięstwo, ale z drugiej strony także i umacniając nasz potencjał odstraszania - powiedział Andrzej Duda, przypominając o swojej propozycji do państw NATO podwyższenia wydatków na bezpieczeństwo z 2 proc. do 3 proc. PKB.

Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Wilnie. Zełenski apeluje o wsparcie sprzętowe, mówi o NATO

W spotkaniu krajów Inicjatywy Trójmorza uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na konferencji prasowej podkreślał, że Ukraina pilnie potrzebuje systemów obrony przeciwlotniczej. Zwrócił uwagę na pilną potrzebę wsparcia obrony przeciwlotniczej Ukrainy: Charkowa, Odessy, Mikołajowa, Zaporoża i wszystkich innych ukraińskich miast. Dodał, że niezwykle ważne jest też to, by każdy partner wypełniał to, co obiecał, jeśli chodzi o dostawy amunicji i broni.

Zełenski poinformował, że podczas szczytu podkreślił potrzebę dołączenia Ukrainy do UE i NATO.

- Czerwiec to będzie czas, kiedy będzie można rozpocząć negocjacje dotyczące akcesji Ukrainy do UE. Europa potrzebuje tego sygnału, tej siły, by Putin nie mógł myśleć, że Europa jest słaba. To samo dotyczy sojuszy.(...) Nie ma innej alternatywy niż zaproszenie Ukrainy do NATO. Potrzebujemy tego, nasz naród, nasi wojownicy zasługują na to - zaznaczył.

Wspomniał, że podpisano 9 umów o współpracy, m.in. z Łotwą, Litwa, Polską i Estonią. Podziękował litewskiemu narodowi. Wyraził też wdzięczność narodowi polskiemu.

Inicjatywa Trójmorza łączy 13 państw. Strategiczne partnerstwo ze światowymi mocarstwami

Po Litwie to Polska obejmie prezydencję w Inicjatywie Trójmorza. Oznacza to, że przyszłoroczny szczyt tego formatu, zrzeszającego 13 krajów Unii Europejskiej, odbędzie się właśnie w Polsce.

W skład Inicjatywy Trójmorza wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Grecja. Z tym formatem stowarzyszone są Ukraina i Mołdawia. Strategicznymi partnerami Inicjatywy Trójmorza są Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska. Na szczycie w Wilnie dołączyła do nich Japonia. 


Posłuchaj

Polska i Ukraina negocjują umowę dotyczącą pomocy wojskowej - potwierdzili prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. Obaj przywódcy spotkali się w Wilnie na Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Niewykluczone, że Polska dostarczy Ukrainie dodatkowe uzbrojenie - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON Cezary Tomczyk gościem Polskiego Radia: 

IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej