Domy Polskie w Jerozolimie. Delegat prymasa Polski wyjaśnia co dalej

 - Domy Polskie w Jerozolimie powinny być otwarte na nowe potrzeby i możliwości, ale nic w zakresie ich własności i przeznaczenia się nie zmienia - powiedział Polskiemu Radiu delegat prymasa Polski ds. tych miejsc, ks. Mirosław Jasinski. Jak dodał, ewentualne prace możliwe byłyby jedynie za zgodą administracji miasta.

2024-04-12, 16:25

Domy Polskie w Jerozolimie. Delegat prymasa Polski wyjaśnia co dalej
Stary Dom Polski w Jerozolimie. Foto: FB/Stary Dom Polski Jerozolima

Chcąc zaopiekować się mieszkającymi w Ziemi Świętej Polakami oraz polskimi pielgrzymami, ksiądz Marcin Pinciurek w 1908 roku kupił budynek niedaleko Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie, nazywany Starym Domem Polskim. Przekazał go w darze narodowi Polskiemu, a spadkobiercą został prymas Polski August Hlond.

W 1931 roku dom, decyzją prymasa, objęły siostry elżbietanki. Obiekt jednak nie był w stanie przyjmować wszystkich chętnych pielgrzymów, dlatego ustanowiono zbiórkę funduszy, by zbudować nowe schronisko. Dzięki pomocy Brygady Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego Nowy Dom Polski został oddany do użytku w 1941 roku. Położony jest w dzielnicy Me’a Sze’arim, zamieszkałej głównie przez ortodoksyjnych Żydów.

Powstanie centrum dialogu międzyreligijnego? Ks. Jasinski wyjaśnia

- Domy Polskie póki co funkcjonują, są otwarte, siostry elżbietanki pięknie tam pracują, chętnie przyjmują pielgrzymów, natomiast to, w jakim kierunku te domy mogą dalej funkcjonować - podkreślam - zachowujemy to, co zostało wypracowane w przeszłości, ale także otwieramy się na nowe potrzeby, wyzwania, czy także możliwości - powiedział ks. Mirosław Jasinski.

Delegat Prymasa Polski ds. Polskich Domów w Jerozolimie zdementował tym samym medialne informacje o tym, że planowane jest stworzenie w nich centrum dialogu międzyreligijnego, bądź inna zmiana ich charakteru.

REKLAMA

Posłuchaj

- Domy Polskie w Jerozolimie powinny być otwarte na nowe potrzeby i możliwości, ale nic w zakresie ich własności i przeznaczenia się nie zmienia - powiedział Polskiemu Radiu delegat Prymasa Polski ds. tych miejsc, ks. Mirosław Jasinski (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Domy Polskie powinny służyć pielgrzymom 

Siostra Róża, przełożona sióstr elżbietanek, prowadzących od wielu lat Domy Polskie, podkreśla, że są to miejsca, które służą polskim pielgrzymom i powinny zachować polski charakter. - Dom jest otwarty cały czas, staramy się pomagać tym, którzy rzeczywiście znajdują się w potrzebie. Czasami jest to choroba danej osoby, czasami bliskich, którzy przybywali tutaj i znaleźli się w szpitalach. Starałyśmy się zawsze być gotowe do pomocy, zarówno tutaj w Nowym Domu Polskim, jak i w Starym Domu Polskim - dodała.

Posłuchaj

Siostra Róża, przełożona sióstr elżbietanek prowadzących od wielu lat Domy Polskie podkreśla, że są to miejsca, które służą polskim pielgrzymom i powinny zachować polski charakter (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Akty wandalizmu

Siostra Róża w rozmowie z Polskim Radiem odniosła się też do aktów wandalizmu wymierzonych w Nowy Dom Polski, które miały miejsce w zeszłym roku. - Wciąż dochodzi do takich zdarzeń - dodała. - Kilka razy w tygodniu znajdujemy całe worki ze śmieciami, które normalnie powinny być wrzucone do kosza, a są wrzucone przez płot na naszą posesję, nie mówiąc już o tych atakach, które miały miejsce w lipcu i w czerwcu ubiegłego roku, kiedy tutaj ktoś się zakradał i rzucał kamieniami czy brał dzbany z ogrodu i rozbijał je o nasze drzwi - dodała.

Posłuchaj

Siostra Róża w rozmowie z Polskim Radiem odniosła się też do aktów wandalizmu wobec Nowego Domu Polskiego, które miały miejsce w zeszłym roku (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/kg/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej