Ogromna willa Łukaszenki. Zobacz, jak dyktator pławi się w luksusach

2024-04-15, 21:00

Ogromna willa Łukaszenki. Zobacz, jak dyktator pławi się w luksusach
Białoruscy opozycjoniści dotarli do willi Łukaszenki. Pokazali, w jakich luksusach żyje dyktator . Foto: Screen YouTube

Rezydencji "Wschód", czyli luksusowej willi Aleksandra Łukaszenki, został poświęcony film dokumentalny BELPOL-u, organizacji zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich służb mundurowych, którzy sprzeniewierzyli się reżimowi. Jak informują, z inwestycją wiążą się liczne nadużycia. W tle pojawia się także tajemnicza firma z Bałkanów.

Jak przypomniał Biełsat, rezydencja białoruskiego dyktatora została ujawniona w 2011 r. przez opozycyjny dziennik "Nasza Niwa". Jest ona ochraniana przez służby podległe Łukaszence, które skrupulatnie kontrolują osoby odwiedzają posiadłość.

"Największym budynkiem na obszarze rezydencji jest liczący trzy kondygnacje dom Łukaszenki o powierzchni 1157,7 m2. Wykonany jest z drewna, wyposażony zaś w wewnętrzne podesty i trzy tarasy, fontannę, ma też okładziny z marmuru i granitu" - opisuje nieruchomość Biełsat, powołując się na ustalenia BELPOL-u.

Dodaje, że na wspomnianym obszarze znajdują się m.in. kompleks saun, centrum sportowo-rehabilitacyjne czy plaża, albowiem posiadłość znajduje się nad Zalewem Zasławskim.

"BELPOL twierdzi, że pod tym adresem zameldowani są synowie i wnuki Łukaszenki" - czytamy.

Rezydencja Łukaszenki. Serbscy biznesmeni

Z dokumentu dowiadujemy się, że zarządcą rezydencji jest firma Dana Holdings, należąca do pochodzących z Serbii biznesmenów, objętych unijnymi sankcjami braci Dragomira i Bogoljuba Karić - prywatnie dobrych znajomych białoruskiego dyktatora - którzy "dostali zgodę na budowę osiedla Minsk City (obecnie Minsk Mir)". W ramach inwestycji powstała rezydencja Łukaszenki.

Jak informują śledczy, obszar miał być dostępny dla mieszkańców - był to warunek przekazania gruntów spółce - tak się jednak nie stało.

"Przekazując rezydencję »Wschód« służbom Łukaszenki, inwestując w nią i ją obsługując na swój koszt, bracia Karić odwdzięczają się dyktatorowi za przydzielenie im specjalnym dekretem ponad 300 ha pod budowę wspomnianego osiedla i inne korzyści, jak wieloletnie zwolnienie podatkowe, inwestycje ze środków miejskich w infrastrukturę towarzyszącą czy połączenia komunikacyjne" - opisuje Biełsat, powołując się na ustalenia BELPOL-u.

Czytaj także:

Zobacz film dokumentalny o rezydencji Aleksandra Łukaszenki:

łl/Biełsat, BELPOL

Polecane

Wróć do strony głównej