Szef wywiadu wojskowego Izraela złożył dymisję. To skutek ataku Hamasu

2024-04-22, 12:55

Szef wywiadu wojskowego Izraela złożył dymisję. To skutek ataku Hamasu
Szef izraelskiego wywiadu wojskowego złożył dymisję. Pozostanie jednak na stanowisku do czasu znalezienia następcy. Foto: MENAHEM KAHANA/AFP/East News

Szef izraelskiego wywiadu wojskowego podał się do dymisji, biorąc na siebie odpowiedzialność za zaniedbania, które doprowadziły do ataku Hamasu 7 października. Aharon Haliva służył 38 lat w izraelskich siłach zbrojnych.

Izraelska armia poinformowała, że kierujący Dyrekcją Wywiadu Wojskowego izraelskich sił zbrojnych generał dywizji Aharon Haliva, złożył rezygnację i przejdzie na emeryturę, gdy zostanie wyznaczony jego następca.

Wcześniej wojskowy wziął na siebie odpowiedzialność za zaniedbania, jakie umożliwiły atak Hamasu na Izrael w październiku minionego roku. 

Odpowiedź Izraela na atak Hamasu. Alarmujące dane ONZ i WHO

7 października bojownicy Hamasu wtargnęli do Izraela, zamordowali ponad 1100 osób i porwali 250 zakładników, z których część nadal znajduje się w niewoli. W odpowiedzi Izrael rozpoczął trwającą do dziś operację lądową w Strefie Gazy, doprowadzając do wybuchu kryzysu humanitarnego w regionie.

ONZ poinformowała 30 marca o ryzyku powszechnego głodu wśród mieszkańców Strefy Gazy. Kilkaset tysięcy osób już jest niedożywionych.

Od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w większości kobiet i dzieci, a ponad 75 800 zostało rannych - wynika z informacji palestyńskiego ministerstwa zdrowia.

Czytaj także: 

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że od początku wojny w Strefie Gazy zginęło również ponad 200 pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie jest 7 pracowników organizacji charytatywnej World Central Kitchen, wśród nich Polak Damian Soból, którzy zginęli 1 kwietnia w nalocie izraelskim w Strefie Gazy. Konwój został zaatakowany, mimo że był oznakowany logo World Central Kitchen.

Według danych Agencji Associated Press, w Strefie Gazy ponad 1,7 miliona Palestyńczyków musiało opuścić swoje domy, a ponad milionowi grozi głód.

[ZOBACZ TAKŻE] Odcinek "Podcastu: świat" autorstwa Wojciecha Cegielskiego poświęcony atakowi na wolontariuszy w Strefie Gazy

Wojna Izraela z Hamasem

Izrael utrzymuje, że jego działania są skierowane przeciwko terrorystom, a nie ludności cywilnej. W połowie marca Siły Obronne Izraela informowały, że od 7 października ubiegłego roku wojsko izraelskie zabiło około 12 tysięcy członków Hamasu.

W Izraelu zginęło ponad 1200 cywilów i ponad 580 żołnierzy, rannych zostało ponad 4800 cywilów i ponad półtora tysiąca żołnierzy. Ofiary konfliktu są też na Zachodnim Brzegu i w Libanie.

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej