Unia uderza w LNG i flotę cieni, sankcje także na firmy z Azji. Znamy propozycje Brukseli
Sankcje wobec firm dostarczających Rosji elektronikę i ograniczenie importu skroplonego gazu - to chce zaproponować Komisja Europejska w najnowszym pakiecie sankcji wobec Rosji. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. W 14.pakiecie wyeliminowane mają być też luki w restrykcjach.
2024-04-26, 09:51
W czwartek Komisja Europejska zakończyła konsultacje z krajami członkowskimi w sprawie najnowszych sankcji wobec Rosji, tak zwane konfesjonały.
W przyszłym tygodniu projekt restrykcji ma być gotowy. By zostały one zatwierdzone i by weszły w życie wymagana jest jednomyślność.
Unijne sankcje także na chińskie firmy. To kara za wspieranie Rosji
Europejskie komponenty w rosyjskiej broni, na przykład dronach czy rakietach, znajdowane na polach bitew na Ukrainie to jeden z najpoważniejszych problemów - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. I w 14. pakiecie sankcji Komisja chce objąć sankcjami firmy, które dostarczają Rosji zachodnie części, obchodząc zakazy.
Beata Płomecka widziała jedną z proponowanych list sankcyjnych, liczącą ponad 70 stron, a na niej firmy z krajów spoza Unii, na które miałyby być nałożone sankcje. Są na niej między innymi firmy z Chin kontynentalnych i Hong Kongu, Turcji, Kirgistanu.
REKLAMA
Uderzenie w rosyjską flotę cieni. Znamy sankcyjne plany Unii
Ponadto, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, Komisja ma zaproponować ograniczenia w imporcie LNG. - Ale nie będzie całkowitego embarga na import gazu skroplonego mimo apeli krajów bałtyckich i Polski, bo nie ma na to zgody części krajów - zaznaczył rozmówca Beaty Płomeckiej. Komisja chce natomiast ukrócić przeładunki LNG. Belgia i jej port Zeebrugge przoduje w imporcie rosyjskiego gazu skroplonego, który później jest transportowany do Chin.
A poza tym Komisja chce też uderzyć w rosyjską flotę cieni, czyli objąć sankcjami tankowce, które przewożą rosyjską ropę mimo unijnych restrykcji. Komisja chce też zakazać finansowania przez Rosjan organizacji pozarządowych w unijnych krajach. Ze spraw symbolicznych miałby być wprowadzony zakaz sprzedaży na europejskim rynku dzieł sztuki zrabowanych przez Rosjan na Ukrainie.
Posłuchaj
Sankcje wobec firm dostarczających Rosji elektronikę i ograniczenie importu skroplonego gazu - to chce zaproponować Komisja Europejska w najnowszym pakiecie sankcji wobec Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Spór o rosyjskie aluminium. Polska chce embarga, Unia nie
W 14. pakiecie sankcji raczej nie należy się spodziewać embarga na import aluminium z Rosji, o co postulowały kraje bałtyckie i Polska. - Dla niektórych sankcje na aluminium i podniesienie cen dla przemysłu jest problematyczne - skomentował w rozmowie z Beatą Płomecką jeden z dyplomatów.
Problematyczne, a nawet nie do zaakceptowania dla Litwy, mogą być zmiany w już nałożonych sankcjach na Białoruś, obejmujących sole potasowe. Jest pomysł, by na wniosek krajów Południa, powołujących się na bezpieczeństwo żywnościowe, dopisać aneks i listę krajów z Ameryki Południowej, które mogłyby sprowadzać białoruski produkt.
REKLAMA
Czytaj także:
- Wsparcie Ukrainy. Sikorski: próbowałem zawstydzić kolegów ministrów
- Wojna w Ukrainie. Łukaszenka: Rosja nigdy nie opuści zajętego terytorium
- Greenpeace kontra rosyjski tankowiec. Zablokowali statek z "floty cieni" na Bałtyku
[ZOBACZ TAKŻE] Gen. Mirosław Różański gościem Polskiego Radia:
IAR/mbl
REKLAMA