Ważne porozumienie między Polską, Francją i Niemcami. "Razem jesteśmy silniejsi"

Ministrowie do spraw europejskich państw Trójkąta Weimarskiego podpisali w Paryżu Deklarację Weimarską. Uzgodniono takie kwestie jak: wsparcie Ukrainy, walka z dezinformacją, przestrzeganie praworządności oraz wymiana młodzieży między Polską, Niemcami i Francją.

2024-04-29, 19:52

Ważne porozumienie między Polską, Francją i Niemcami. "Razem jesteśmy silniejsi"
Według Adama Szłapki polskie doświadczenie udanego rozszerzenia jest potrzebne przy dalszym rozwoju Unii Europejskiej. Foto: Adam Szłapka/Twitter

- Spotykamy się w szczególnie ważnym czasie, bo to dokładnie 20 lat temu Polacy i obywatele dziewięciu innych państw odliczali godziny do 1 maja - daty dołączenia do struktur Unii Europejskiej - powiedział reprezentujący Polskę minister Adam Szłapka.

- Dzisiaj wspólnie świętujemy ten dzień. Razem jesteśmy silniejsi, bardziej odporni na zagrożenia, bezpieczniejsi, razem też jesteśmy bogatsi. W przypadku Polski widać to bardzo wyraźnie na liczbach i wszystkich wskaźnikach ekonomicznych - dodał.

Wsparcie dla Ukrainy

Według Adama Szłapki, polskie doświadczenie udanego rozszerzenia jest potrzebne przy dalszym rozwoju Unii Europejskiej.

- Razem będziemy wspierać politycznie, militarnie i ekonomicznie Ukrainę. W tym kontekście mówimy również o rozszerzeniu, niezwykle ważnym i strategicznym dla Wspólnoty i dla naszych państw - mówił minister.

REKLAMA

W podpisanej deklaracji zapowiedziano "w najbliższej przyszłości" wspólne spotkanie ministrów do spraw europejskich w formacie weimarskim z ukraińskim odpowiednikiem. "Będziemy także w dalszym ciągu zapewniać całe odpowiednie wsparcie Republice Mołdawii, którą dotykają rosyjskie kampanie dezinformacyjne i destabilizujące" - podkreślono.

Manipulacja informacjami

Ministrowie przypomnieli także, że utworzono weimarski system ostrzegania i reagowania między Francją, Niemcami i Polską w sprawie manipulacji informacjami.

"Będziemy pracować nad dalszą koordynacją i aktywnością na unijnym szczeblu reakcji w tej dziedzinie" - czytamy w deklaracji.

Niemcy reprezentowała ministra Anna Lührmann, a Francję - minister Jean-Noel Barrot.

REKLAMA

IAR/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej