Wybory w UE zagrożone przez dezinformację Rosji. Podjęto decyzję o przeciwdziałaniu ingerencji Kremla

2024-04-18, 07:12

Wybory w UE zagrożone przez dezinformację Rosji. Podjęto decyzję o przeciwdziałaniu ingerencji Kremla
Politycy na szczycie UE w Brukseli. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Unia Europejska uruchamia mechanizm reagowania kryzysowego w reakcji na ingerencje i dezinformacje Rosji. Taką decyzję podjęli przywódcy 27 krajów podczas pierwszego dnia szczytu w Brukseli.

Poprzez nowy mechanizm Unia stara się zabezpieczyć przed próbami wpływania przez Rosję na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Obywatele unijnych krajów będą głosować od 6 do 9 czerwca.

Powstanie grupa ekspertów, która będzie alarmować o przypadkach rosyjskich ingerencji. - Grupa zadaniowa będzie monitorować sytuację, koordynację informacje i przekazywać krajom, by mogły interweniować jeśli będzie taka potrzeba - powiedział premier Belgii Alexander De Croo.

Grupa zadaniowa

Grupa ma działać przez dwa miesiące. W jej skład będą wchodzić eksperci z Belgii, kierującej pracami Unii, Komisji Europejskiej, unijnego korpusu dyplomatycznego i Europarlamentu. - To jasny sygnał, że nie jesteśmy naiwni. Chcemy działać bardziej skutecznie - skomentował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Decyzja unijnych przywódców zapadła po niedawnym ujawnieniu przez służby wywiadowcze z kilku krajów, Czech, Niemiec i Belgii, o wykrytej rosyjskiej siatce wpływów. Jej zadaniem było korumpowanie polityków, by wpływać na wynik wyborów do Europarlamentu.


Posłuchaj

W reakcji na ingerencje Rosji UE uruchamia mechanizm reagowania kryzysowego - Beata Płomecka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej