Negocjacje ws. pokoju na Bliskim Wschodzie. Jest szansa na zawieszenie broni i uwolnienie zakładników

Hamas przestudiował otrzymaną propozycję dotyczącą przerwania ognia, zareagował na nią pozytywnie, a jego delegacja uda się do Kairu, aby osiągnąć porozumienie - głosi oświadczenie palestyńskiej organizacji. Negocjacje z Izraelem będą dotyczyły zawieszenia broni w Strefie Gazy na okres 40 dni i uwolnienia części zakładników.

2024-05-04, 07:40

Negocjacje ws. pokoju na Bliskim Wschodzie. Jest szansa na zawieszenie broni i uwolnienie zakładników
Palestyński ruch oporu jest "zdeterminowany", aby doprowadzić od zawarcia pokoju zgodnie z oczekiwaniami palestyńskiego narodu. Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

W oświadczeniu palestyńska grupa bojowników pisze "o determinacji w chęci osiągnięcia porozumienia w sposób, który spełni żądania Palestyńczyków". Poza Izraelem i Hamasem w rozmowach pokojowych w Kairze uczestniczą delegacje Egiptu, Kataru oraz USA. W piątek 3.05 do Kairu przyleciał dyrektor CIA Bill Burns.

Negocjowana propozycja zakłada początkowe 40-dniowe zawieszenie broni, uwolnienie w tym czasie 33 zakładników oraz negocjacje nad możliwym przedłużeniem rozejmu i kolejnymi wymianami więźniów. Następna faza negocjacji miałaby umożliwić zawieszenie broni na okres do roku.

Do tej pory Hamas odrzucał propozycje rozejmu z Izraelem. Palestyński ruch twierdził, że zaakceptuje jedynie porozumienie oparte na trwałym zawieszeniu broni, kończącym wojnę i obejmującym wycofanie wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, a nie na kolejnym tymczasowym wstrzymaniu walk.

Czas na uwolnienie zakładników i wymianę więźniów

Palestyński ruch oporu chce doprowadzić od zawarcia pokoju zgodnie z oczekiwaniami palestyńskiego narodu. Dotyczy to m.in, zaprzestania izraelskiej agresji w Strefie Gazy, powrotu osób przesiedlonych do miejsc stałego zamieszkania, całkowitego odblokowania pomocy humanitarnej, a także zakończenia wymiany zakładników porwanych 7 października ub.r. z terytorium Izraela na Palestyńczyków, którzy znajdują się w izraelskich więzieniach.

REKLAMA

Według cytowanych przez "Wall Street Journal" egipskich oficjeli, palestyńska organizacja, uznawana powszechnie za terrorystyczną, stara się o długoterminowe zawieszenie broni. Jednym z warunków są gwarancje ze strony USA, że będzie ono przestrzegane przez Izrael.

Zobacz także:

Eskalacja wojny Izraela z Hamasem trwa od 7 października 2023 roku, kiedy to palestyńscy terroryści zaatakowali państwo żydowskie. Palestyńscy ekstremiści zabili wówczas ponad 1200 osób i wzięli 253 zakładników. Wskutek odwetowych działań armii izraelskiej w Strefie Gazy zginęło dotychczas ponad 34,5 tys. Palestyńczyków.

IAR/PAP/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej