NATO ostrzega przed działaniami hybrydowymi Rosji m.in. wobec Polski
Zdaniem ekspertek, z którymi rozmawiało Polskie Radio, komunikaty Sojuszu oraz doniesienia europejskich wywiadów, to jasny sygnał dla opinii publicznej. Sprawa ma również związek ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego i prezydenckimi w USA.
2024-05-06, 19:11
Dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podkreśla, że tego typu komunikaty Zachodu budują odporność społeczeństwa wobec stałych, agresywnych działań Kremla.
- One będą jeszcze bardziej nasilone, jeszcze groźniejsze i jeszcze bardziej toksyczne. O tym, że Rosja podejmuje takie działania, mieliśmy już wcześniej jako Polska ostrzeżenia partnerów - na przykład z Francji, gdzie kilka miesięcy wcześniej odkryto wrogą aktywność Rosji w infosferze. To oczywiście wszystko wpisuje się w eurowybory, szczyt NATO w Waszyngtonie a później wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych - zauważa dr Agnieszka Bryc.
Posłuchaj
Przejawy agresji Kremla
Jak zaznacza Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przejawem coraz bardziej zauważalnych i wrogich działań Rosji jest choćby pobicie na Litwie Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Za tym czynem stali polscy obywatele. Profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie zwraca też uwagę na zatrzymania osób obserwujących infrastrukturę kolejową w Polsce.
- To są sygnały pokazujące, że Rosjanie już działają od dłuższego czasu - choć może nie są tak bardzo widoczni. Ale ten sygnał z NATO ma pokazać, że powinniśmy się temu przyglądać, a jednocześnie uprzedzać opinię publiczną, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Wtedy reakcja służb powinna być szybsza a społeczeństwa naszych krajów będą wiedziały, że na takie sytuacje trzeba się przygotować. Mam nadzieję, że będą też bardziej odporne na to, co czytają i widzą w mediach społecznościowych - wyjaśnia dr hab. Agnieszka Legucka.
REKLAMA
Posłuchaj
Ataki Rosji. Komunikat NATO
W ostatnich dniach NATO opublikowało dwa oświadczenia w związku z działaniami hybrydowymi Rosji oraz szkodliwymi działaniami cybernetycznymi skierowanymi przeciwko Niemcom i Czechom. W kontekście ataków hybrydowych w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej wymieniono także Polskę. Według Sojuszu, elementy nasilających się wrogich działań ze strony Rosji to sabotaż, akty przemocy, ataki hakerskie, kampanie dezinformacyjne oraz inne operacje hybrydowe.
- Wspieramy poszkodowane kraje i solidaryzujemy się z nimi. Będziemy działań indywidualnie i zbiorowo, by stawić czoła tym działaniom - czytamy w oświadczeniu NATO. Jest w nim również zapowiedź koordynacji wspólnej odpowiedzi.
- Zakłócenia sygnału GPS w Estonii. Tallinn: odpowiedzialna jest Rosja
- Destabilizacja Mołdawii. Kreml wykorzystuje liderkę Autonomii Gaugaskiej. Podobnie było z Ukrainą
- Rosyjska flota cieni na Bałtyku. "To zagrożenie dla bezpieczeństwa NATO"
IAR/kg
REKLAMA
REKLAMA