REKLAMA

Nowa prawicowa siła w Parlamencie Europejskim? "Może dojść do połączenia"

2024-06-03, 15:14

Nowa prawicowa siła w Parlamencie Europejskim? "Może dojść do połączenia"
Z frakcji Tożsamość i Demokracja usunięto niemiecką partie AfD. W Brukseli mówi się o szerokiej koalicji prawicy i skrajnej prawicy.Foto: shutterstock/munyi.imagery

W Brukseli mówi się o możliwym połączeniu dwóch bloków w Parlamencie Europejskim. Chodzi o frakcję Tożsamość i Demokracja oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy Prawo i Sprawiedliwość.

Z frakcji Tożsamość i Demokracja wyrzucono niemiecką partię Alternatywa dla Niemiec (AfD), co otwiera szersze możliwości współpracy z ugrupowaniem Prawa i Sprawiedliwości. 

- Wyrzucenie niemieckiej Alternatywy dla Niemiec z eurosceptycznej i nacjonalistycznej grupy Tożsamość i Demokracja otwiera nowe możliwości dla współpracy z konserwatystami, do których należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej Tobias Gerhard Schminke z organizacji Europe Elects.

Tożsamość i Demokracja jest skrajnie prawicowym ugrupowaniem, do którego należy m.in. francuskie Zjednoczenie Narodowe z Marine Le Pen na czele, czy włoska Liga Północna Matteo Salviniego. 

Szeroka koalicja?

AfD uniemożliwiała frakcji Tożsamość i Demokracja podjęcie współpracy z konserwatystami. Po jej usunięciu realnie mówi się nawet o połączeniu wspomnianych prawicowych frakcji w Parlamencie Europejskim. 

REKLAMA

- Jest to interesujące, ponieważ partia AfD uniemożliwiała grupie Tożsamość i Demokracja stworzenie wspólnej frakcji z innymi. Teraz kiedy została wykluczona, może dojdzie do połączenia. Jeśli tak się stanie, to może być druga co do wielkości grupa z około 150 mandatami z 720 - powiedział ekspert organizacji Europe Elects.

Posłuchaj

Czy możliwa wspólna grupa w PE prawicy i skrajnej prawicy? Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie należy zapominać o tym, co przede wszystkim odróżnia Tożsamość i Demokrację od konserwatystów, czyli stosunek do Rosji. Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak np. Bracia Włosi z premier Giorgią Meloni na czele, wspierają Ukrainę w toczącej się wojnie. Z drugiej strony barykady stoją prorosyjskie Zjednoczenie Narodowe, czy Liga Północna, ale również Fidesz Viktora Orbana który już zgłosił chęć dołączenia do frakcji, w której znajduje się obecnie PiS. 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w państwach Unii Europejskiej w dniach 6-9 czerwca. Polacy 53 posłów do PE wybiorą 9 czerwca. 

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej