Parlament Europejski ma coraz więcej władzy. "Jest szczególnie widoczny"

Parlament Europejski, w którym już wkrótce zasiądzie 720 deputowanych, ma coraz więcej władzy. Początkowo jego głos był głównie doradczy, ale wraz z wejściem w życie każdego unijnego traktatu nabierał uprawnień. Europarlament lubi podkreślać swoją rolę i utrudnia życie pozostałym unijnym instytucjom, które też uważają, że są najważniejsze. A wszystko przypomina scenę z serialu "Gra o tron". O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

2024-06-09, 17:09

Parlament Europejski ma coraz więcej władzy. "Jest szczególnie widoczny"
Parlament Europejski ma coraz więcej władzy. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Każdy, kto musi ciągle powtarzać, że jest królem, tak naprawdę nim nie jest - to cytat z popularnego serialu. Trzy unijne instytucje prześcigają się w zagarnianiu coraz większych kompetencji dla siebie. Tak robi Komisja Europejska, Unijna Rada zrzeszająca przedstawicieli 27 państw, ale Europarlament jest szczególnie widoczny.

"PE ma coraz większą rolę ws. legislacji"

- Parlament Europejski dobrze sobie radzi, jeśli chodzi o domaganie się większej władzy, argumentując, że Unia powinna być bardziej demokratyczna - mówi Polskiemu Radiu ekspertka Centrum Studiów nad Polityką Europejską w Brukseli Sophia Russack, zwracając uwagę, że Europarlament jest jedyną unijną instytucją wybieraną bezpośrednio przez obywateli. - Ma coraz większą rolę jeśli chodzi o legislację, ale nie jest włączony we wszystkie decyzje - dodaje ekspertka.

Eurodeputowani lubią krytykować KE i unijne rządy

Europosłowie razem z unijnymi krajami współdecydują o kształcie 80 procent unijnego prawa. Od kwestii związanych z ochroną środowiska, jednolitym rynkiem, przez migrację, po - na przykład - długość urlopów macierzyńskich.

Zgoda Parlamentu Europejskiego jest też konieczna do zatwierdzenia 7-letniego unijnego budżetu. To europosłowie zatwierdzają skład Komisji Europejskiej i lubią ją krytykować, podobnie jak unijne rządy, a robią to w sposób widoczny i głośny na sesjach plenarnych. Na sprawy zagraniczne Parlament Europejski nie ma wpływu, ale chętnie przyjmuje niewiążące rezolucje.

REKLAMA

Posłuchaj

Parlament Europejski ma coraz więcej władzy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej