Wydatki na obronność. Polska bije rekordy w NATO, drugi rok z rzędu jest liderem

23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB.

2024-06-18, 06:29

Wydatki na obronność. Polska bije rekordy w NATO, drugi rok z rzędu jest liderem
Polska przeznacza na zbrojenia najwięcej spośród krajów NATO. Foto: facebook.com/DGeneralneRSZ

Nowe dane zawiera raport opublikowany przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez wiele lat to Stany Zjednoczone przewodziły krajom NATO w wydatkach na zbrojenia w stosunku do wielkości krajowej gospodarki. W ubiegłym roku wyprzedziła je Polska i utrzymuje się na czele rankingu.

Wzrost inwestycji w armię

Druga jest Estonia, która przeznacza 3,43 procent, a na trzecie miejsce spadły USA z wydatkami na poziomie 3,38 procent PKB. Powyżej trzech procent przeznaczają jeszcze Łotwa i Grecja. Ostatnia w grupie 23 krajów, które spełniają NATO-wski wymóg jest Słowacja, której wydatki na zbrojenia to 2 procent PKB.

Natomiast najgorzej spośród wszystkich krajów Sojuszu wypada Hiszpania, która na obronę wydaje zaledwie 1,28 procent PKB. Pierwszą niechlubną trójkę uzupełniają wspólnie Słowenia i Luksemburg.

Kraje Sojuszu ostatnio znacząco zwiększyły wydatki. Jeszcze w lutym 18 krajów spełniały wymóg, a w ubiegłym roku było tych państw 11. Dość wspomnieć, że kiedy dekadę temu uzgodniono 2-procentowy wymóg to tylko 3 kraje go spełniały. Ten wymóg to zobowiązanie sojuszników z 2014 roku na szczycie w Walii w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i inwazję na wschodzie Ukrainy, w Donbasie.

REKLAMA


Posłuchaj

23 kraje przeznaczają na obronę co najmniej 2 proc. PKB - Beata Płomecka (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także:

pg,iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej