Strzały pod ambasadą, ranny policjant. MSW Serbii: zamach terrorystyczny

W stolicy Serbii, Belgradzie przed ambasadą Izraela postrzelono z kuszy funkcjonariusza policji. Według tamtejszego MSW doszło do ataku terrorystycznego. Napastnik został zabity w wymianie ognia z ochroną placówki.

2024-06-29, 13:40

Strzały pod ambasadą, ranny policjant. MSW Serbii: zamach terrorystyczny
Strzały przy ambasadzie Izraela w Belgradzie. Ranny policjant, napastnik nie żyje. Foto: Kidney Stone / Shutterstock.com

Ranny 34-letni policjant to funkcjonariusz żandarmerii, wchodzącej w skład policji. Należał on do stałej ochrony placówki dyplomatycznej Izraela w Belgradzie.

- Napastnik kilkakrotnie podchodził do żandarma i pytał o to, gdzie znajduje się muzeum. Po chwili wrócił, wyciągnął z torby kuszę i postrzelił go w szyję - poinformował szef MSW.

Napastnik nie żyje. Zaatakowany policjant po operacji

Policjant w samoobronie otworzył ogień. Agresor zmarł pół godziny później w wyniku odniesionych ran. Trwa ustalanie jego tożsamości, a także okoliczności ataku i możliwych motywów.

Jak poinformowało serbskie MSW, funkcjonariusz był przytomny, podczas transportu do szpitala. Przeszedł operację usunięcia strzały z szyi i obecnie przebywa na intensywnej terapii.

REKLAMA

Żandarmeria jest jednostką serbskiej policji odpowiedzialną za zabezpieczanie zgromadzeń wysokiego ryzyka, pomoc w sytuacjach kryzysowych oraz zwalczanie terroryzmu.

Serbski minister spraw wewnętrznych Ivica Daczić stwierdził, że "nie ma wątpliwości, że był to atak terrorystyczny" skierowanym przeciwko państwu serbskiemu i funkcjonariuszom policji.

Zatrzymano pierwszych podejrzanych

W związku ze zdarzeniem prewencyjnie zatrzymano już kilka osób, które znajdowały się w pobliżu stanowiska ochrony ambasady. Zdaniem ministra za napadem może stać ruch wahabicki. - Są to ludzie znani służbom bezpieczeństwa, posiadają związki z wahabizmem (fundamentalistyczną doktryną religijno-polityczną islamu - red.). To konwertyci, którzy przeszli z prawosławia na islam - tłumaczył Daczić.

serbskiej stolicy zwiększono obecność policji w pobliżu ambasad, instytucji państwowych, centrów handlowych i najliczniej odwiedzanych promenad. - Angażujemy wszystkie nasze siły, aby upewnić się, że nie dojdzie wkrótce do ponownego ataku - podkreślił minister.

REKLAMA

W czasie ataku ambasada Izraela była zamknięta, a jej pracownicy i dyplomaci znajdowali się poza placówką - potwierdziła ambasada, cytowana przez telewizję N1.

Czytaj także:

PAP/IAR/ms/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej