Reżim Łukaszenki walczy z "ekstremistami i terrorystami". Polak skazany
Obywatel Polski Tomasz Bieroza odbywa na Białorusi karę 14 lat więzienia za rzekomą "działalność szpiegowską". Dopiero teraz została ujawniona informacja o wyroku sądu w tej sprawie, choć zapadł on w białoruskim Brześciu rok temu.
2024-07-08, 12:55
Obywatel Polski został zatrzymany przez KGB po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej, a następnie skazany na czternaście lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekomą "działalność szpiegowską i agenturalną". Rozprawa sądowa odbywała się za zamkniętymi drzwiami.
Obrońcy praw człowieka dowiedzieli się, że Tomasz Bieroza jest więziony w kolonii karnej w Iwacewiczach w obwodzie brzeskim.
Czterech Polaków więzionych przez reżim
W ciągu ostatnich dwóch lat ofiarami kolejnych sfingowanych procesów politycznych stało się dwóch obywateli Polski. Jerzy Żywalewski został skazany na cztery lata kolonii karnej, Robert Tąpała na trzy lata. W areszcie śledczym KGB w Mińsku przebywa także Roman Gałuza, aresztowany przez służby specjalne dwa lata temu.
Rada Koordynacyjna opozycji białoruskiej działająca w Wilnie na Litwie oświadczyła w sobotę, że w zakładach karnych Białorusi przebywa ponad pięć tysięcy więźniów politycznych.
REKLAMA
Amnestia tak, ale dla "kryminalnych"
W czerwcu Rada Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi - izba wyższa parlamentu - uchwaliła ustawę o amnestii z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Białorusi spod niemiecko-faszystowskiej okupacji.
Amnestii podlega prawie osiem tysięcy osób oskarżonych o popełnienie przestępstw kryminalnych, w tym za "organizację prostytucji" oraz "nadużycie władzy".
"Ekstremiści i terroryści"
Ustawa o amnestii nie objęła więźniów politycznych. Reżim Aleksandra Łukaszenki twierdzi, że w kraju nikt nie jest prześladowany z powodów politycznych. Minister spraw wewnętrznych Białorusi generał Iwan Kubrakou oświadczył, że "ekstremiści i terroryści, którzy zostali skazani i pociągnięci do odpowiedzialności karnej, nie zostaną objęci przez amnestię".
Jak powiadomiło centrum praw człowieka Wiasna, na wolność wyszło co najmniej 18 więźniów politycznych. Nie jest na razie znana pełna lista wypuszczonych więźniów ani nazwiska większości z nich, co wynika z troski o bezpieczeństwo tych osób.
REKLAMA
W białoruskich więzieniach i koloniach karnych przebywa ponad tysiąc czterystu więźniów politycznych. Represje nie ustają od lata 2020 roku, kiedy w kraju doszło do masowych protestów.
IAR/PAP/ka/wmkor
REKLAMA