Wprowadzili opłatę za wstęp do miasta. Teraz chcą ją podnieść

Wenecja, w której 14 lipca zakończono pilotaż pobierania opłat za wstęp do miasta, planuje ponowne wdrożenie tej reguły w nowym roku i podniesienie ceny. - Wprowadzenie opłaty za wstęp do Wenecji było spektakularnym sukcesem - powiedział szef wydziału ds. turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini.

2024-07-18, 09:02

Wprowadzili opłatę za wstęp do miasta. Teraz chcą ją podnieść
Władze Wenecji zakończyły pilotaż pobierania opłat za wstęp do miasta. Projekt uznano za wielki sukces. Foto: Shutterstock/leoks

W niedzielę 14 lipca zakończyła się eksperymentalna faza pobierania od turystów opłaty za wstęp do Wenecji. Dotyczyła ona tylko osób, które nie zatrzymywały się w mieście na nocleg i wynosiła 5 euro. Opłata obowiązywała w wybrane 29 dni, począwszy od 25 kwietnia. Turyści wybierający się do Wenecji musieli zarejestrować przyjazd i pobrać kod QR, który był potwierdzeniem wniesienia opłaty lub zwolnienia z niej.

Opłata za wstęp do Wenecji. Wielki sukces pilotażu

W okresie pilotażowym opłatę pobrano od prawie 450 tysięcy turystów.

Jak wyjaśniły miejscowe władze wyjaśniły, celem tej inicjatywy - pierwszej na świecie - jest uregulowanie napływu turystów i poprawa jakości życia mieszkańców Wenecji. Jest to miasto, które przeżywa oblężenie niemal przez cały rok.

- Początkowa faza wprowadzenia opłaty za wstęp do Wenecji była spektakularnym sukcesem. System funkcjonował sprawnie, a co najważniejsze - turyści okazali zrozumienie i aprobatę dla tej inicjatywy. Rozumieją potrzebę ochrony i poszanowania Wenecji, miasta równie wyjątkowego, co delikatnego - powiedział Simone Venturini, szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta.

REKLAMA

- Wielu gości podczas kontroli pochwalało koncepcję wnoszenia opłaty 5 euro na rzecz przyszłości miasta. To osiągnięcie podkreśla główny cel eksperymentu: podniesienie świadomości turystów, by wiedzieli, że wchodzą na teren wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, skarbu, który musi być zachowany dla przyszłych pokoleń - podkreślił.

Celem jest lepsze zarządzanie turystyką

Szef wydziału ds. turystyki w zarządzie Wenecji wyjaśnił, że pobieranie tej opłaty nie było "narzędziem do zarabiania pieniędzy". - Przeciwnie, cała uzyskana suma pokryje głównie koszty związane z uruchomieniem tego systemu, a przychody zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia mieszkańców i zwiedzania przez turystów zatrzymujących się w Wenecji na nocleg - podkreślił.

Opłata za wstęp to element długoterminowej inicjatywy i szerszej strategii. Venturini ujawnił, że jedną z rozważanych możliwości jest podniesienie pobieranej kwoty od przyszłego roku.

- Na razie jest jednak za wcześnie na definitywne wnioski - dodał.

REKLAMA

W ramach planowanej obecnie strategii przewidziana jest kampania informacyjna i inne wysiłki na rzecz lepszego zarządzania napływem turystów - tłumaczył urzędnik. Zaznaczył, że "kwestia ta dotyczy obecnie wszystkich włoskich i europejskich historycznych miast sztuki".

Posłuchaj

Wprowadzenie w Wenecji w weekendy i święta biletów wstępu dla jednodniowych turystów obniżyło liczbę odwiedzających miasto. Szacunkowe dane pod koniec maja podał burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro. Tak relacjonował to wówczas nasz korespondent Piotr Kowalczuk (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej