Dłuższy dzień, inne obroty. Ocieplenie klimatu zmienia Ziemię
Według najnowszych badań, ocieplenie klimatu na Ziemi doprowadziło do przesunięcia osi obrotu planety. Zmiany wpłynęły też na długość dnia.
2024-07-18, 10:18
Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu zauważyli, że wyższe temperatury sprawiają, iż woda z lodowców na Grenlandii przemieszcza się w stronę równika. Jak tłumaczy prof. Benedikt Soja, autor badania opisanego na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", w efekcie następuje zmiana rozłożenia masy na naszej planecie. A to wpływa na rotację Ziemi.
Ziemia jak łyżwiarka
Soja porównał to zjawisko do piruetu łyżwiarki figurowej. "Najpierw trzyma ramiona blisko ciała, a potem je prostuje" - obrazuje naukowiec. Wtedy ruch obrotowy spowalnia, gdyż masa oddala się od osi obrotu. Ta fizyczna zasada znana jest jako zachowanie momentu pędu.
To samo zjawisko dotyczy Ziemi i wpływa na długość doby. Obecnie zmiana jest niewielka, liczona w milisekundach. Wkrótce jednak może przewyższyć spowolnienie wynikające z oceanicznych pływów.
Według prof. Soi, ludzie mają większy wpływ na losy Ziemi, niż im się wydaje. W związku z tym jesteśmy obarczeni "ogromną odpowiedzialnością za jej przyszłość".
REKLAMA
Zmiana klimatu, zmiana osi obrotu
Wspomniane zmiany mają też inny skutek. Chodzi o fluktuacje osi obrotu Ziemi. Dotąd zjawisko to łączono z procesami we wnętrzu planety. Naukowcy z Zurychu po raz pierwszy wskazali, jak na obrót Ziemi oddziałują te procesy, a jaką rolę odgrywa przemieszczanie się wody z topniejących lodowców.
- Po raz pierwszy przedstawiamy kompletne wyjaśnienie przyczyn zachodzących w długim czasie zmian osi obrotu Ziemi. Innymi słowy wiemy teraz, dlaczego i jak ta oś się przemieszcza w stosunku do ziemskiej skorupy - oświadczył prof. Soja.
Według badań, wewnętrzne procesy i migracja wody oddziałują na siebie. - Zmiana klimatu powoduje przesunięcie osi obrotu Ziemi. Okazuje się, że w związku z zachowaniem momentu pędu dochodzi do zmian w dynamice jądra Ziemi - skomentował naukowiec.
REKLAMA
Zmiany na Ziemi. Należy się bać?
Efekty jednak nie są znaczące. Nie ma raczej powodów do obaw - twierdzą specjaliści.
Niemniej, zmiany na Ziemi mają wpływ na przykład na loty kosmiczne. W tym kontekście eksperci wskazali na wysłanie sondy na inną planetę. Okazuje się, że odchylenie toru lotu, nawet minimalne, na tak dużym dystansie spowodowałoby ominięcie celu w znacznej odległości.
Zobacz również:
Badaczom z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) w Szwajcarii pomogły najnowsze osiągnięcia informatyki. Posługiwali się bowiem sztuczną inteligencją. AI została przyswoiła wiedzę o zjawiskach zachodzących na Ziemi i nauczono ją posługiwania się prawami fizyki.
ms, PAP
REKLAMA
wmkor
REKLAMA