To będzie przełom w medycynie? Naukowcy opracowali lek na starzenie
Międzynarodowy zespół naukowców opracował lek, który skutecznie odwrócił skutki procesu starzenia się u myszy i szczurów. Co więcej, wydłużył ich życie o 20-25 proc. Naukowcy mają nadzieję, że lek pomoże osobom starszym, które borykają się z różnymi problemami wynikającymi z wieku.
2024-07-18, 16:03
Proces starzenia udało się powstrzymać dzięki przeciwciałom, działającym na interleukinę 11 (IL-11). Jest to białko, które w dużej mierze odpowiada za niekorzystne aspekty starzenia się - stany zapalne, bliznowacenie tkanek narządów, zaburzenia metabolizmu czy zwłóknienia serca.
Wyniki badań przeprowadzonych na szczurach i myszach są szokujące. Dzięki terapii przeciw IL-11 udało się wydłużyć życie myszy o ok. 20 proc., a szczurów o ok. 25 proc. Co więcej, leczone myszy i szczury były w znacząco lepszej kondycji od tych, które nie były poddane terapii.
Wśród zwierząt, którym podano przeciwciała anty-IL-11 nie zaobserwowano spadków masy mięśniowej. Co więcej, znacznie rzadziej zapadały na nowotwory. Wykryto u nich również poprawę wzroku, czy brak siwych włosów.
Koniec ze starzeniem?
Oczywiście lek nie jest jeszcze dopuszczony do użytkowania przez ludzi, choć wyniki badań wskazują, że powinien być dla nich bezpieczny. Niezależnie od tego, ścieżka do zatwierdzania leków przeciw skutkom starzenia się oraz pozyskanie finansowania na badania to sprawy z gatunku bardzo skomplikowanych.
REKLAMA
Zdaniem profesora Stuart'a Cook'a, wynaleziony lek może mieć jednak w przyszłości kluczowe znaczenie dla leczenia skutków starzenia.
- Te odkrycia są bardzo ekscytujące. Chociaż wyniki te dotyczą wyłącznie myszy, pojawia się kusząca możliwość, że leki te mogą mieć podobny wpływ na osoby w podeszłym wieku - mówił dla BBC.
- Leczenie przeciwko IL-11 jest obecnie przedmiotem badań klinicznych na ludziach w kontekście innych schorzeń, co potencjalnie może stanowić interesującą okazję do zbadania jego wpływu na starzejących się ludzi w przyszłości - dodał profesor.
W 2018 roku naukowcy odkryli niekorzystne działanie IL-11 na ludzki organizm. Jak się okazało, białko jest profibrotyczne i prozapalne. Stanowiło to zupełne odwrócenie postrzegania IL-11, które wcześniej było uznawane za korzystne dla zdrowia.
REKLAMA
- Wakacyjne opalanie. Lekarz: ze słońca należy korzystać mądrze
- Ta choroba to plaga wśród dzieci i młodzieży. "Pięciokrotny wzrost"
- Alergie pokarmowe. Pediatra Marzena Gajewska rozwiewa mity
Daily Mail/BBC/egz
REKLAMA