Przełom ws. śladów życia na Marsie? Łazik Perseverance pobrał ważne próbki
To przełom w poszukiwaniu śladów życia na Czerwonej Planecie? Agencja AFP podała, że łazik Perseverance, należący do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, pobrał na Marsie próbkę skały, która może zawierać skamieniałe mikroorganizmy.
2024-07-27, 07:54
21 lipca robot, operujący na powierzchni Marsa, pobrał próbkę skały nazwanej "Cheyava Falls". Naukowcy mają nadzieję, że znajdą w niej skamieniałości z śladami mikroorganizmów sprzed miliardów lat, gdy na planecie była woda.
- Jesteśmy absolutnie zachwyceni, że mamy tę próbkę. To dokładnie taki rodzaj próbki, na którą liczyliśmy na Marsie i nie możemy się doczekać, aby dostarczyć ją do naszych laboratoriów na Ziemi - mówiła w rozmowie z CNN Briony Horgan, profesor nauk planetarnych na Uniwersytecie Purdue w West Lafayette w stanie Indiana.
Poszlaki na skale
Na Czerwonej Planecie, gdzie obecnie panuje niezwykle suchy klimat, miliardy lat temu były rzeki i jeziora, które wyparowały. Skała "Cheyava Falls" została znaleziona w dolinie Neretva, która niegdyś była korytem rzeki. Dlatego też naukowcy liczą, że znajdą w niej ślady mikroorganizmów.
REKLAMA
NASA podaje, że na całej długości skały rozciągają się żyłki utworzone z siarczanu wapnia. Wskazuje to, że jakiś czas przez skałę przepływała woda. Małe jasne plamki otoczone czernią wykazują podobieństwo do znanych już, łączonych z skamieniałymi mikroorganizmami.
- Na Ziemi tego typu cechy skał są często wiążą się z zachowanymi skamieniałymi śladami mikroorganizmów – wyjaśnił David Flannery, astrobiolog i członek zespołu naukowego Perseverance.
Nieprędko próbki trafią na Ziemię
Jednak aby potwierdzić, że odkrycie jest dowodem na istnienie dawnych mikroorganizmów, próbki muszą dotrzeć na Ziemię, gdzie trafią do laboratorium. NASA planuje sprowadzić je w innej misji, zaplanowanej dopiero na lata 30.
AFP/PAP/WR
REKLAMA