Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem. Na liście także Polska

Rosja uwolniła i przekazała Stanom Zjednoczonym amerykańskiego reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, a także byłego komandosa Paula Whelana - podała agencja Bloomberga. Obaj zostali zwolnieni w ramach wymiany więźniów. Wcześniej reżimowy sąd skazał ich na 16 lat pozbawienia wolności. Polska miała znaleźć się na liście krajów, które uwolniły więźniów na żądanie Rosji.

2024-08-01, 17:30

Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem. Na liście także Polska
Wśród wymienianych więźniów mają być także Polacy. Foto: TRT World/Youtube

Bloomberg przekazał, że "mężczyźni, uwięzieni w Rosji pod zarzutem szpiegostwa, któremu zaprzeczają oni sami i USA, są w drodze do miejsca poza granicami Rosji".

Według tureckich agencji i niezależnych serwisów internetowych w wymianie wzięły udział rządy: Rosji, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Polski, Słowenii, Norwegii i Niemiec.

Kanał Mash na Telegramie, powołując się na serwis Flightradar, podał wcześniej, że z moskiewskiego lotniska Wnukowo wyleciały do Ankary dwa rosyjskie samoloty rządowe Tu-204-300. Do Turcji lecą ponadto Lockheed C-1301-30 Hercules, należący do sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, który wystartował z bazy NATO w Ramstein, a także komercyjny samolot Dassault Falcon 7X z Oslo.

To nie koniec wymiany więźniów?

Anonimowy informator, na którego powołuje się agencja, przekazał, że uwolniony miał zostać również opozycjonista Władimir Kara-Murza, który posiada podwójne obywatelstwo (rosyjskie i brytyjskie). Z kolei rosyjskie media niezależne podawały, że być może zostaną także wymienieni rosyjscy opozycjoniści i obrońcy praw człowieka, w tym Ilia Jaszyn i Oleg Orłow. To pierwsze nazwisko potwierdziły tureckie władze, cytowane przez agencję Reutera, drugie wymienił portal śledczy The Insider.

REKLAMA

W zamian moskiewski reżim oczekiwał wypuszczenia z zachodnich więzień Rosjan odsiadujących wyroki. Kanał Meduza podał, że w Kaliningradzie już wydano Rosji Artioma i Annę Dulcewych - używali nazwisk Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos - dwoje Rosjan, którzy zostali skazani w Słowenii za szpiegostwo.

Tureckie władze poinformowały także o uwolnieniu obywatela Niemiec Rico Kriegera i skazanego w Niemczech byłego agenta FSB Wadima Krasikowa. Informację przekazała agencja Reutera.

Czytaj także:

Na liście uwolnionych z Polski miał znaleźć się hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez (Pawieł Rubcow), który został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa w lutym 2022 roku. Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński poinformował Informacyjną Agencję Radiową, że sprawa ma nadaną klauzulę najwyższej tajności i nie potwierdził agencyjnych doniesień.

REKLAMA

Nawalny nie doczekał wolności

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego napisali w internecie, że w tej wymianie miał zostać uwolniony również Nawalny, ale Władimir Putin nie dopuścił do tego i lider opozycji zmarł zamęczony w łagrze.

łl/łp/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej