6-kilometrowy słup popiołu. Loty nad Rosją są zagrożone

Po trzęsieniu ziemi na Kamczatce aktywny wulkan Szywiełucz wyrzuca popiół na kilka kilometrów w górę. Rosyjscy meteorologowie zalecają samolotom zmiany tras, wydano też ostrzeżenie o tsunami.

2024-08-19, 09:41

6-kilometrowy słup popiołu. Loty nad Rosją są zagrożone
Erupcja wulkanu Szywiełucz na Kamczatce / zdjęcie ilustracyjne. Foto: Associated Press/East News

- Emisja popiołu z wulkanu Szywiełucz na Kamczatce sięga na wysokość do 9 km nad poziom morza, co stwarza niekorzystne warunki dla lotnictwa - ostrzegł Roman Wilfand, kierownik naukowy Centrum Hydrometeorologicznego Rosji, cytowany przez agencję TASS.

Główny rosyjski meteorolog zaznaczył, że w takich warunkach optymalnym rozwiązaniem jest zmiana trasy lotu w zależności od obszaru rozproszenia popiołu. - Taka sytuacja, choć rzadka, stwarza pewne utrudnienia dla ruchu lotniczego - wyjaśnił.

Na wschód od Kamczatki w sobotę doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2.

REKLAMA

Epicentrum znajdowało się około 90 km na wschód od Pietropawłowska Kamczackiego, a Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne wydało ostrzeżenie o zagrożeniu tsunami. Amerykańskie Pacific Tsunami Warning Center w Honolulu oceniło, że takie zagrożenie obejmuje wybrzeża położone w odległości do 300 km od epicentrum. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku.

Potężny wulkan, delikatny samolot

Szywiełucz to aktywny wulkan znajdujący się w północnej części półwyspu Kamczatka w Rosji. Jest jednym z największych oraz najaktywniejszych wulkanów w regionie. Jego wysokość wynosi 3307 m n.p.m., a wiek szacowany jest na 60-70 tysięcy lat. Wulkan znajduje się w odległości około 450 km od Pietropawłowska Kamczackiego.

Siła trzęsienia ziemi na mapie między Rosją a Alaską Wielkość trzęsienia ziemi z 17 sierpnia 2024 r. na mapie między Rosją a Alaską

Erupcje wulkanów mają znaczący wpływ na ruch lotniczy, głównie ze względu na zagrożenia związane z popiołem wulkanicznym, który może uszkodzić silniki odrzutowe, ograniczyć widoczność oraz zniszczyć elementy konstrukcyjne samolotu. 

REKLAMA

Czytaj także:

Globalne skutki dla ruchu lotniczego miała erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku. Chmura popiołu wulkanicznego unosiła się nad Europą Północną, powodując zamknięcie przestrzeni powietrznej m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i krajach skandynawskich. Tysiące lotów zostało odwołanych, a miliony pasażerów utknęły na lotniskach.

W ostatnich latach z powodu wulkanicznych erupcji zamykano też lotniska w Indonezji, na Pacyfiku, Karaibach czy Wyspach Kanaryjskich.

PAP/mp/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej