Kolejne państwo przygotowuje się na potężną powódź. Wojsko w gotowości

Budapeszt przygotowuje się na nadejście fali powodziowej. Władze miasta podjęły szereg kroków, które mają zapobiec katastrofie porównywalnej do powodzi sprzed 11 lat. Głos zabrał już premier Viktor Orban.

2024-09-16, 10:00

Kolejne państwo przygotowuje się na potężną powódź. Wojsko w gotowości
Dunaj w Budapeszcie wylewał już i to całkiem niedawno. Zdjęcie z grudnia 2023 roku. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Budapeszteńskie przedsiębiorstwo wodociągów przygotowało milion worków z piaskiem. 80 proc. z nich wykorzystanych będzie do obrony brzegów Wyspy Małgorzaty. W pozostałych, newralgicznych miejscach węgierskiej stolicy umieszczane są specjalne tamy mobilne zakupione po wielkiej powodzi sprzed jedenastu lat.

Wtedy poziom Dunaju w Budapeszcie osiągnął prawie dziewięć metrów. Teraz hydrolodzy szacują, że będzie pół metra mniej, ale prognozy ciągle się zmieniają. W tej chwili woda w węgierskiej stolicy ma ponad pięć metrów.

Węgry apelują o pomoc

Węgierska Dyrekcja Gospodarki Wodnej poprosiła wolontariuszy do pomocy przy wzmacnianiu wałów w kilkunastu miejscowościach. Ich działania koordynować będą lokalni burmistrzowie. Do walki z ewentualną powodzią ruszyło też wojsko. Węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky wydał rozkaz wysłania do obrony przeciwpowodziowej żołnierzy z czterech jednostek bojowych.

"Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe i trwające powodzie na Węgrzech odłożyłem wszystkie swoje zobowiązania międzynarodowe" - napisał szef węgierskiego rządu Viktor Orban.

REKLAMA

Z żywiołem walczą też inne kraje

Z problemem powodzi boryka się obecnie kilka krajów Unii Europejskiej - Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Austria i Polska

Jak informowała w sobotę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, każdy kraj, który uzna, że potrzebuje wsparcia, może aktywować unijny mechanizm obrony cywilnej. Za jego pośrednictwem Komisja koordynuje przekazywaną pomoc. A później, po opanowaniu sytuacji i oszacowaniu strat, każdy kraj może wystąpić do Komisji o pomoc finansową przy odbudowie z unijnego Funduszu Solidarności.

Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, ustaliła również, że Polska poprosiła Komisję Europejską o zdjęcia satelitarne programu Copernicus. Pomoże to w operacjach służb. Rząd RP zamierza ponadto wprowadzić stan klęski żywiołowej. Stan taki ogłoszono już w Austrii.

REKLAMA

Czytaj także:

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl.

IAR/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej