Polska chce zawiesić prawo do azylu. Wiemy, co może zrobić UE

Komisja Europejska nie podejmie żadnych działań przeciwko Polsce za decyzję o wstrzymaniu prawa do azylu. Tak ocenia brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka po rozmowach z wysokimi rangą urzędnikami w Komisji i unijnymi dyplomatami.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2024-10-16, 10:52

Polska chce zawiesić prawo do azylu. Wiemy, co może zrobić UE
Grupa imigrantów i wojsko strzegące granicy polsko-białoruskiej, w czasie kryzysu w 2021 r.Foto: Twitter/16 Dywizja Zmechanizowana

- Jesteśmy na wojnie hybrydowej z Rosją i Białorusią - mówi przedstawiciel unijnej dyplomacji.

Polski pomysł zawieszenia prawa do azylu jest wzorowany na przepisach w Finlandii. - Oba kraje zmagają się z presją migracyjną z strony reżimów w Moskwie i w Mińsku - tłumaczy jeden z urzędników. Jak zwraca uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia, choć w Europie Zachodniej nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia na wschodniej granicy, to w Komisji Europejskiej jest zrozumienie tego problemu.

Problem celowego sprowadzania migrantów

"Nie możemy tolerować instrumentalnego traktowania migrantów" - podkreśla Komisja. Chodzi o celowe sprowadzanie migrantów z Afryki czy Bliskiego Wschodu przez Rosję i Białoruś, przewożenie ich na granicę z Polską, która jest zewnętrzną granicą Unii, próby przepychania przez tę granicę i odmawianie przyjęcia z powrotem.

Bruksela podchodzi do sprawy spokojnie, bo bazuje na informacjach z Warszawy, że prawo do azylu byłoby zawieszane tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. W nieoficjalnych rozmowach unijni urzędnicy przyznają też, że w sprawie migracji dokonuje się zmiana we Wspólnocie i jest większe przyzwolenie na zdecydowane działania w związku z rosnącą w siłę skrajną prawicą.

REKLAMA

Czytaj także:

pg/iar/Beata Płomecka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej