Francuskie media o Polsce rok po przegranej PiS. Ostra ocena
Francuscy dziennikarze z "Le Monde" przyjrzeli się, jak wygląda sytuacja Polski rok po wyborach parlamentarnych, w których Polacy zdecydowali się na odsunięcie od władzy obozu Zjednoczonej Prawicy. Według dziennika, w naszym kraju wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do naprawy po poprzedniej władzy.
2024-10-16, 15:52
Według francuskiego dziennika, obecny rząd wciąż próbuje odbudowywać państwowe instytucje. Jednak "koalicja demokratyczna ugrzęzła w podziałach", które ograniczają jej pole manewru - czytamy we francuskiej prasie.
"Koalicja zdominowana przez premiera Donalda Tuska ma trudności z odnalezieniem się w sytuacji, a jej położenie jest ze wszystkich stron niesprzyjające. Chaos pozostawiony przez poprzedników sprawił, że główne krajowe instytucje - Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy - dotknęła dysfunkcja albo zanik. Prezydent Andrzej Duda, wywodzący się z PiS i broniący zajadle dorobku swej partii, stanowi - ze swym prawem weta - główną przeszkodę dla wszelkiej systemowej reformy" - napisano w środowym wydaniu dziennika.
"Aktywiści LGBT są niezadowoleni". Kwestia praw kobiet też nierozwiązana
Autor artykułu przeanalizował też nastroje wśród opinii publicznej oraz poszczególnych grup społecznych. Padło tam sformułowaniu o "oczekiwaniach, proporcjonalnych do ogromnej nadziei wywołanej przez »cud« z 15 października 2023 roku".
Czytaj także:
- Wybory prezydenckie. Pierwsze deklaracje polityków
- Kiedy poznamy kandydata KO na prezydenta? Trzaskowski wskazał termin
Według dziennikarza, obecnie mamy do czynienia z wahaniem się pomiędzy "wyczekiwaniem i rozczarowaniem". W tym kontekście zwrócono uwagę na kwestię praw kobiet i fiasko ustawy dekryminalizującej aborcję, które odbiło się w Polsce szerokim echem.
REKLAMA
"Aktywiści LGBT+ są ze swej strony niezadowoleni z braku wszelkich postępów" w sprawie związków partnerskich, a działacze praw człowieka "zarzucają rządowi, że prowadzi na granicy z Białorusią jeszcze bardziej nieludzką politykę migracyjną niż poprzednicy" - czytamy.
Niektórzy też twierdzą, że rozliczanie poprzedniego obozu władzy przez koalicją rządzącą jest nieskuteczne.
Francuskie media o Polsce. Nowy rząd odzyskał zaufanie KE
Według "Le Monde", Polska mierzy się z "dualizmem prawnym, który nie ma precedensu w demokracjach zachodnich".
REKLAMA
Jako głowny sukces obecnego rzadu, dziennik wskazał odblokowanie 137 miliardów euro funduszy, wstrzymanych za rządów PiS przez Komisję Europejską, odzyskanie zaufania ze strony KE.
"To zaufanie, odzyskane na arenie europejskiej, również oznaczało powrót Polski do grona liczących się krajów" - napisano.
Autor artykułu uważa również, że przez pierwszy rok po wyborach zaobserwować można było "bardzo ograniczoną aktywność prawodawczą, bez żadnej dużej reformy, przy często zaostrzających się napięciach w łonie koalicji".
Obecny rząd to "kordon sanitarny" przeciw PiS
"Koalicja 15 października jest »kordonem sanitarnym« przeciwko PiS, nie mającym innego wspólnego mianownika poza chęcią utrzymania populistów z daleka od władzy" - czytamy w dzienniku. W takiej sytuacji "trudno jest porozumieć się w sprawie najmniejszej reformy gospodarczej czy społecznej bez zaryzykowania, że koalicja się rozpadnie" - dodaje autor.
REKLAMA
Czytaj także:
- Rozliczanie PiS idzie za wolno? Śliz: tak działa państwo prawdziwego prawa i sprawiedliwości
- Odpowiadali za kampanię Morawieckiego. Dostali milionowe zlecenia z RARS
- Walki w PiS. Kluzik-Rostkowska: Kaczyński chce wystawić Błaszczaka, by utrzymać władzę
Według politologa Georgesa Minka, wykładowcy Kolegium Europejskiego w Natolinie, "nie ma jasności, co rząd chce zrobić w długiej perspektywie".
- Ludzie są w niepewności. Zniszczenie demokracji było na tyle radykalne pod rządami PiS, że odczuł to na sobie każdy wyborca demokratyczny. Rozczarowania (w społeczeństwie - red.) są równe temu minionemu kataklizmowi: półśrodki nie są tolerowane - powiedział Mink w rozmowie z "Le Monde".
Źródła: Le Monde/PAP
REKLAMA