Lwy ludojady z Kenii. Polowały na ludzi, badania DNA potwierdzają
Jest naukowe potwierdzenie, że lwy, które pod koniec XIX wieku pożarły co najmniej 28 osób w Kenii, faktycznie żywiły się ludzkim mięsem. Badacze ustalili to dzięki analizie śladów DNA na szczątkach, które udało się wydobyć z zębów lwów.
2024-10-21, 08:24
Wyniki swoich badań naukowcy z wydziału antropologii Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign przedstawili na łamach "Current Biology".
Przebadali oni genetycznie szczątki znalezione w zębach lwów ludojadów. Z analiz wynikło, że lwy polowały na wiele gatunków zwierząt, w tym na żyrafy, zebry, oryksy i gnu, ale też na ludzi. Naukowców zaskoczyła obecność sierści gnu, które występowały wówczas około 70 km od regionu, gdzie znajdował się obóz kenijskich robotników.
"Opracowana przez nas metodologia prawdopodobnie może być zastosowana do badania sierści z uszkodzonych zębów u znacznie wcześniejszych drapieżników, sprzed wielu setek, a może i tysięcy lat" - powiedział Ripan Malhi z University of Illinois Urbana-Champaign.
Wywlekały ludzi z namiotów
W 1898 r. dwa bezgrzywe samce lwów zaczęły napadać nocami na obóz robotników, budujących most kolejowy na rzece Tsavo w Kenii. Zanim udało się je zastrzelić, zabiły co najmniej 28 osób, wywlekając swoje ofiary z namiotów i poza obozowisko.
REKLAMA
Lwy zabił inżynier, który doglądał projektu, podpułkownik John Henry Patterson.
Wypchane okazy obu lwów ludojadów z Tsavo w Kenii eksponowane są obecnie w Field Museum w Chicago.
Na początku lat 90. XX w. kustosz zbiorów Thomas Gnoske odkrył, że zęby lwów były uszkodzone, a w mikrozagłębieniach znajdują się zbite fragmenty np. sierści zjedzonych ofiar. Ustalił także, że lwy były w pełni dorosłymi samcami, mimo że nie miały grzywy.
- Atak rekina niedaleko brzegu. Rannego turystę odwieziono do szpitala
- Tragedia w Meksyku. Krokodyl wbiegł na drogę, zginęły trzy osoby
PAP, paw/
REKLAMA