Antyczne miasto Majów odkryte w Meksyku. Tysiące konstrukcji i piramidy

Dotychczas nieznane miasto Majów zostało odkryte na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Odnaleziono tam ponad 6,5 tys. struktur różnych budowli. Ukryty kompleks zawierał między innymi piramidy i boiska sportowe.

Przemysław Goławski

Przemysław Goławski

2024-10-29, 13:12

Antyczne miasto Majów odkryte w Meksyku. Tysiące konstrukcji i piramidy
Póki co nie ma żadnych zdjęć miasta Valeriana, ale miało ono piramidalne świątynie podobne do tej w pobliskim Calakmul (na zdjęciu). Foto: shutterstock

Nowe miasto nazwano Valeriana, od zatoki, w pobliżu której leżało. Nieznane wcześniej konstrukcje odnaleziono w południowo-wschodnim stanie Campeche. Badacze podkreślają, że Valeriana była gęsto zaludnionym miastem, które mogło istnieć w latach 250 - 900 naszej ery.

Odkrycie było możliwe dzięki badaniom laserowym i lidarom. Technologia ta wykorzystywana jest w różnych dziedzinach i polega na mapowaniu terenu poprzez analizę odbić sygnału laserowego. Co ważne, archeolodzy nie przeprowadzili nowych mapowań, ponieważ te wiążą się z dużymi kosztami - urządzenia transportowane są samolotem na określonym pułapie i stamtąd emitowane są wiązki światła laserowego, by zbadać określony obszar.

Nowa analiza dostępnych danych

Teren, na którym dokonano odkrycia nie był wcześniej przedmiotem badań archeologicznych, a nowe dane uzyskano przypadkiem - weryfikując istniejące opracowania. - Naukowcy zajmujący się ekologią, leśnictwem i inżynierią lądową wykorzystują badania lidarowe do badania niektórych z tych obszarów w zupełnie odrębnych celach - wyjaśnił Luke Auld-Thomas, archeolog z Uniwersytetu Północnej Arizony i pierwszy autor badania.

Obszar, jaki obejmowały badania Obszar, jaki obejmowały badania, Cambridge/Antiquity

- Przeszukując wcześniej zlecone badania, Auld-Thomas zlokalizował dane stworzone w celu pomiaru i monitorowania węgla w lasach w Meksyku. Bazując na dostępnych danych archeolodzy przeanalizowali obszar ok. 130 kilometrów kwadratowych w regionie Campeche w Meksyku.

REKLAMA

Piramidy, boiska i amfiteatr

Badacze nigdy wcześniej nie poszukiwali w tym obszarze struktur Majów. Auld-Thomas i jego współpracownicy wyjaśnia, że ukryte ślady miasta Majów znaleziono na obszarach, które dziś zajmują nowoczesne farmy i autostrady.

Czytaj także:

Przed wiekami istniało tam całe miasto. Archeolodzy odkryli piramidy świątynne, boiska sportowe, amfiteatry i trasy łączące poszczególne dzielnice. Miasto, zdaniem badaczy, pokazuje wszystkie cechy charakterystyczne "klasycznej stolicy politycznej Majów".

Dalej od centrum miasta Valeriana odkryto tarasy i domy ulokowane na zboczach wzgórza, co sugeruje gęstą zabudowę miejską. Badanie jest pierwszym, które ujawnia struktury Majów w tym regionie Meksyku.

REKLAMA

Nawet 50 tys. mieszkańców

Miasto, które miało powierzchnię około 16,6 km kw., miało dwa główne ośrodki z dużymi budynkami oddalonymi od siebie o około 2 km. Obie części były połączone drogami i gęstą zabudową. Lata świetności Valeriany miały przypadać na lata 750 - 850, kiedy miasto mogło liczyć nawet 50 tys. mieszkańców.

Archeolodzy twierdzą, że dziś miasto jest niemal "ukryte na widoku", ponieważ znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od głównej drogi w pobliżu miasta Xpujil. Miejscowi mieszkańcy podejrzewali, że pod kopcami ziemi mogą znajdować się ruiny.

- Rząd nigdy o tym nie wiedział, społeczność naukowa też nigdy o tym nie wiedziała - zaznacza Auld-Thomas. - To naprawdę mówi, że nie znaleźliśmy jeszcze wszystkiego i jest o wiele więcej do odkrycia - dodaje. Eksperci wyjaśniają, że do wyniszczenia miast-państw Majów przyczynić się mogły wojny i podbój regionu przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku.

Czytaj także:

Przemysław Goławski /BBC/Cambridge - Antiquity

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej