Rosja przeprowadziła ćwiczenia jądrowe. "Zmasowane uderzenie nuklearne"

Rosja przeprowadziła ćwiczenia sił nuklearnych, wystrzelono rakiety balistyczne. Kreml, jak wyjaśnił minister obrony, przećwiczył "zmasowane uderzenie nuklearne" w odpowiedzi na uderzenie wroga.

2024-10-29, 16:39

Rosja przeprowadziła ćwiczenia jądrowe. "Zmasowane uderzenie nuklearne"
Rosja wystrzeliła rakiety balistyczne. Foto: EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Za pośrednictwem łącza wideo sesję szkoleniową sił odstraszania nuklearnego przeprowadził Władimir Putin. Dyktator miał stwierdzić, że ćwiczenia to odpowiedź na "nowe zewnętrzne zagrożenia i ryzyka". Zaznaczył, że Moskwa nadal uważa, że użycie broni nuklearnej pozostaje "ostatecznym środkiem bezpieczeństwa".

W nagraniu opublikowanym przez Kreml Putin podkreślił, że podczas ćwiczeń zostanie przetrenowane w praktyce "wystrzeliwanie rakiet manewrujących i balistycznych". Później minister obrony Andriej Biełousow oznajmił, że przećwiczono "zmasowane uderzenie nuklearne" w odpowiedzi na uderzenie wroga.

Nuklearna triada Kremla

Putin stwierdził też, że Rosja będzie unowocześniać wszystkie elementy tzw. nuklearnej triady, czyli bombowce przenoszące pociski jądrowe, okręty podwodne uzbrojone w pociski balistyczne oraz same pociski, ale "nie zamierza angażować się w nowy wyścig zbrojeń".

Czytaj także:


- Biorąc pod uwagę rosnące napięcia geopolityczne oraz pojawianie się nowych zagrożeń, jest istotne, byśmy posiadali nowoczesne siły strategiczne, które są zawsze gotowe do walki - wyjaśniał dyktator.


Doktryna jądrowa Rosji

We wrześniu Putin zaproponował aktualizację założeń rosyjskiej polityki w zakresie odstraszania nuklearnego. Zaproponował, by rozpocząć atak jądrowy w przypadku "agresji na Rosję jakiegokolwiek państwa nieatomowego przy wsparciu państwa nuklearnego lub masowego ataku powietrznego środkami niejądrowymi, w tym dronami.

W odpowiedzi Jens Stoltenberg, ówczesny sekretarz generalny NATO, powiedział, że państwa członkowskie Sojuszu nie powinny dać się zastraszyć "lekkomyślną rosyjską retoryką nuklearną" Putina w kwestii udzielania Ukrainie większej pomocy wojskowej.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej