Miliardy euro dla Polski jeszcze przed świętami? KE zdecydowała
Jest wstępna zgoda Komisji Europejskiej na drugą wypłatę Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o 9 miliardów 400 milionów euro. Pieniądze mogą popłynąć do Polski jeszcze przed końcem tego roku.
Beata Płomecka
2024-11-12, 15:46
Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała drugi i trzeci wniosek z Polski o wypłatę pieniędzy w ramach KPO. Teraz ocena komisarzy zostanie przekazana krajom członkowskim do zatwierdzenia. Najpierw zajmą się tym eksperci z unijnego Komitetu Polityki Gospodarczej, później z Komitetu Finansowo-Ekonomicznego.
Trwają zabiegi, by wszystkie procedury zostały sfinalizowane w nieco ponad miesiąc, bo to będzie oznaczało, że pieniądze popłyną do Polski jeszcze w tym roku, a niewykluczone, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
Wiadomo, na co zostaną przeznaczone pieniądze
"Rekordowy przelew z Unii Europejskiej trafi do Polski pod choinkę, tak jak zapowiadaliśmy" - stwierdziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Wymieniła także planowane inwestycje, które mają być sfinansowane z tych środków w 2025 roku. Chodzi między innymi o polskie farmy wiatrowe na Bałtyku o wartości 10 miliardów złotych, ocieplanie domów i wymianę pieców oraz szpitale onkologiczne i opiekę nad osobami starszymi, a także remonty linii kolejowych i nowe pociągi.
REKLAMA
Posłuchaj
O tym, że coraz bliżej wypłaty pieniędzy informowała w ubiegłym tygodniu brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, kiedy w Komisji rozpoczęła się procedura zatwierdzania wniosków.
Pieniądze były zablokowane prawie dwa lata
Pierwszą wypłatę z KPO Polska otrzymała w kwietniu - 6 miliardów 300 milionów euro. To była konsekwencja ustaleń przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z premierem Donaldem Tuskiem w grudniu ubiegłego roku, kilka dni po zmianie władzy w Polsce. Wtedy rząd w Warszawie wystąpił o pierwszą wypłatę.
Pieniądze z KPO były zablokowane przez prawie dwa lata z powodu zarzutów Komisji o braku niezależności sądownictwa w Polsce. Nowy rząd przedstawił plan reform wymiaru sprawiedliwości, który Komisja uznała za przekonujący i odblokowała fundusze.
Do wzięcia 60 miliardów euro
W sumie cała dostępna dla Polski pula z unijnego funduszu odbudowy to prawie 60 miliardów euro. Z czego ponad 25 miliardów euro to bezzwrotne dotacje, a 34 i pół miliarda euro to niskooprocentowane pożyczki. Warszawa musi wydać te pieniądze do 2026 roku. Czasu nie zostało więc dużo.
REKLAMA
- Szykuje się największy transfer unijnych pieniędzy do Polski. Wicepremier potwierdza
- Izera i pieniądze z KPO. Niejasny los projektu polskiego auta elektrycznego
Polskie Radio, paw/
REKLAMA