Obalą prezydenta Korei Południowej? Opozycja złożyła wniosek

2024-12-04, 19:57

Sześć partii opozycyjnych w Korei Południowej złożyło wniosek o wszczęcie impeachmentu wobec prezydenta Jun Suk Jeola, który dzień wcześniej ogłosił stan wojenny. Poparcia wniosku nie wykluczyli deputowani rządzącej Partii Władzy Ludowej, z której wywodzi się prezydent.

Deputowani zarzucili Junowi, że "poważnie i w szerokim zakresie naruszył konstytucję i prawo". Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego miała być "niekonstytucyjnym i nielegalnym zamiarem uniknięcia nieuchronnych dochodzeń".

Prezydent rozmieścił wojsko i policję w celu zablokowania dostępu do Zgromadzenia Narodowego, co "doprowadziło do uniemożliwienia przemieszczania się części posłów" - dodano.

"Takie środki stanowią bezpośrednie naruszenie zasady podziału władzy i są działaniami niekonstytucyjnymi" - podkreślono.

Złożono wniosek o impeachment prezydenta Korei Płd. Ile potrzeba głosów?

Do przyjęcia zgody na wszczęcie procedury impeachmentu wobec Juna wymagana jest zgoda dwóch trzecich deputowanych (co najmniej 200 członków w 300-mandatowej izbie), a następnie co najmniej sześciu z dziewięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

Opozycja i posłowie niezrzeszeni dysponują łącznie 192 mandatami. Głosowanie nad wnioskiem może odbyć się już w ten piątek.

Stan wojenny. Kiedy można wprowadzić?

Wytyczne w Korei Południowej są bardzo jasno. Prezydent może ogłosić stan wojenny:

  • w czasie wojny,
  • w sytuacjach podobnych do wojny,
  • w innych porównywalnych stanach zagrożenia narodowego, które wymagają użycia siły wojskowej w celu utrzymania pokoju i porządku.

Eksperci jasno podkreślają: prezydent nie powołał się na żadną z tych przesłanek oraz mógł nie dopełnić wymogów prawnych, w tym obowiązku bezzwłocznego poinformowania odpowiednich organów o swojej decyzji.

Czytaj także:

PAP/pr24.pl/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej