Nie tylko hMPV. W Chinach wykryto również ognisko groźnego wariantu mpox
W Chinach wykryto ognisko nowego, groźniejszego wariantu mpox, kladu Ib - poinformowało w czwartek tamtejsze Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Pojawienie się mpox (wcześniej nazywanej małpią ospą) to kolejne zagrożenie zdrowotne dla mieszkańców Chin. Na północy kraju w styczniu zaobserwowano gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV.
2025-01-09, 11:07
Ognisko zmutowanego wariantu mpox w Chinach
Mpox to choroba zakaźna wywoływana przez MPXV, który występuje w kilku wariantach (tzw. klady). Warianty te (Ia i Ib oraz II) różnią się zakaźnością, rozpowszechnieniem geograficznym oraz powodują zachorowania o zróżnicowanym przebiegu klinicznym.
Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziło, że wykryło ognisko mpox kladu Ib, który jest bardziej zaraźliwy i groźniejszy niż poprzednie warianty. Według chińskich epidemiologów ognisko zachorowań rozpoczęło się od zakażenia obcokrajowca, który mieszkał w Demokratycznej Republice Konga (DRK).
Cztery kolejne przypadki stwierdzono u osób zarażonych w wyniku bliskiego kontaktu z cudzoziemcem. Objawy pacjentów są łagodne i obejmują wysypkę skórną i pęcherze.
Mpox rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt i powoduje objawy grypopodobne oraz zmiany ropne na ciele. Chociaż zwykle ma łagodny przebieg, to w rzadkich przypadkach może zakończyć się śmiercią.
REKLAMA
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w sierpniu 2024 roku, po raz drugi w ciągu dwóch lat, uznała, że mpox stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Była to reakcja na wybuch epidemii w DRK, która rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje.
Czytaj także:
- hMPV. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o "nowym wirusie"
- Dr Sutkowski o epidemii wirusa hMPV: jest się czego obawiać
- Ptasia grypa. Pierwszy zgon po zakażeniu w USA. "Nie można tego bagatelizować"
WHO o epidemii mpox
Epidemia w Demokratycznej Republice Konga rozpoczęła się od rozprzestrzeniania endemicznego szczepu mpox, znanego jako klad I. Jak podaje Reuters, powołując się na ustalenia epidemiologów, wariant kladu Ib rozprzestrzenia się łatwiej poprzez bezpośredni kontakt, w tym stosunki seksualny.
Wariant Ib przedostał się z DRK do krajów sąsiednich, w tym Burundi, Kenii, Rwandy i Ugandy. Wobec tego WHO uznała mpox za globalne zagrożenie dla zdrowia. W sierpniu 2024 roku Chiny oświadczyły, że będą przeprowadzać kontrole wjeżdżających ludzi i wwożonych towarów pod kątem obecności mpox.
REKLAMA
Krajowa Komisja Zdrowia w Chinach stwierdziła, że mpox będzie leczona jako choroba zakaźna kategorii B, co umożliwi władzom podjęcie środków nadzwyczajnych, takich jak ograniczanie zgromadzeń, zawieszanie pracy i stacjonarnej edukacji oraz poddawanie kwarantannie wybranych obszarów w przypadku wybuchu epidemii.
hMPV nie tak groźne jak COVID-19
Lekarze w północnych Chinach zaobserwowali na początku stycznia gwałtowny wzrost zakażeń metapneumowirusem hMPV, który powoduje chorobę układu oddechowego. Rozwój epidemii jest monitorowany, ale według chińskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz WHO nie ma na razie zagrożenia nową pandemią. Podobne stanowisko przedstawiła w środę Komisja Europejska.
- Mogę zapewnić, że obecnie nie ma potrzeby przygotowywania się na nową pandemię - stwierdziła rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova. Nie miała jednak informacji na temat liczby przypadków zarażenia wirusem, które dotychczas stwierdzono w Unii Europejskiej.
ECDC podało, że ludzki metapneumowirus regularnie krąży w UE i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) w chłodniejszych miesiącach. "Może mieć wpływ na wszystkie grupy wiekowe i zwykle wywołuje łagodny lub umiarkowany przebieg choroby układu oddechowego, ale czasami infekcja może być ciężka u małych dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością" – poinformowało ECDC. Zaleciło jednak, aby państwa członkowskie przygotowały się na zwiększoną liczbę przypadków wirusa w nadchodzących tygodniach zimowych.
REKLAMA
hMPV jest najbardziej aktywny późną zimą i wiosną. Objawami zakażenia jest wysoka gorączka, kaszel i ból gardła. W niektórych przypadkach choroba może przejść w zapalenie oskrzeli lub płuc. Obecnie nie ma niego szczepionki ani konkretnych metod leczenia przeciwwirusowego.
Źródło: PolskieRadio24.pl/Reuters/PAP/gov.pl/ak
REKLAMA