Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z czwartku na piątek (17/18 stycznia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-18, 06:38

Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Inwestorzy oczekują na poniedziałkową inaugurację prezydentury Donalda Trumpa w USA. Foto: JUSTIN LANE/PAP/EPA

Trump przejmie władzę. Wall Street reaguje

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi zwyżkami głównych indeksów. DJI wzrósł o ponad 300 pkt. Inwestorzy oczekują na poniedziałkową inaugurację prezydentury Donalda Trumpa w USA.

"Czy panuje oczekiwanie, że Trump wprowadzi taryfy? Tak. Trudno jednak powiedzieć, co dokładnie to oznacza. Podejrzewam, że lekka forma wdrożenia taryf jest uwzględniona w wycenach rynkowych, ale nie sądzę, aby była to wycena bardziej drakońskiego scenariusza, takiego jak powszechne taryfy na bardzo wysokim poziomie” — powiedział Ben Ritchie, szef akcji rynków rozwiniętych w abrdn.

Izrael zatwierdził porozumienie

Izraelski rząd ostatecznie zatwierdził porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Poinformowało o tym biuro premiera Benjamina Netanjahu po zakończeniu trwającego ponad 6 godzin posiedzenia gabinetu. Zgodnie z porozumieniem, w niedzielę ma dojść do uwolnienia pierwszych przetrzymywanych przez Hamas izraelskich zakładników.

Mają oni zostać wymienieni na palestyńskich więźniów. Kolejnym krokiem ma być ustalenie warunków trwałego zakończenia wojny. Jak informuje agencja Reutera, za przyjęciem warunków zawieszenia broni opowiedziało się 24 ministrów, a 8 było przeciw.

REKLAMA

Eksponował radzieckie symbole. Nie wpuścili go do kraju

Białorusin eksponujący radzieckie i rosyjskie symbole nie został wpuszczony na Litwę. Pogranicznicy poinformowali, że Białorusin, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy na Litwie, miał w samochodzie flagę związaną z ZSRR oraz inne radzieckie symbole, a także wstążkę świętego Jerzego nazywaną też "gieorgijewską".

Na Litwie jest ona uznawana za symbol rosyjskiego nacjonalizmu. Strażnicy graniczni nałożyli na Białorusina grzywnę w wysokości 150 euro. Skonfiskowali też zabronione symbole oraz przekazali informację o zdarzeniu Urzędowi Migracyjnemu.

Możdżer i Fresco wystąpili z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE

Pianista Leszek Możdżer i izraelski perkusista tureckiego pochodzenia Zohar Fresco wystąpili w piątek w prestiżowym Audytorium Parco della Musica w Rzymie. Koncert odbył się z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

REKLAMA

We wprowadzeniu do tego wydarzenia podkreślono, że Leszek Możdżer i Zohar Fresco to wirtuozi pochodzący z różnych odległych geograficznie, filozoficznie i kulturowo światów muzycznych i mimo odmiennych tradycji, w jakich wzrastali znaleźli wspólny artystyczny język. Pracują razem od lat 90.

Zamieszki w Kolumbii

Co najmniej 39 osób zginęło w starciach zbrojnych w Kolumbii przy granicy z Wenezuelą. W obu brali udział członkowie jednej z największych obecnie działających lewicowych partyzantek w tym kraju - Armii Wyzwolenia Narodowego - ELN.

W departamencie Norte de Santander członkowie tego ugrupowania zaatakowali byłych członków innej lewicowej partyzantki - Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii - FARC. Zginęło 30 osób, a 20 zostało rannych. W pobliskim departamencie Bolivar doszło do walk członków ELN z przemycającym narkotykiem gangiem, wywodzącym się z dawnego prawicowego ugrupowania rebelianckiego. 9 osób zginęło. Jak informują lokalne władze, przyczyną zamieszek był spór o kontrolę nad handlem kokainą.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej