Tajemnicze odkrycie na zdjęciach sprzed lat. To może być nieznane nauce zjawisko

Naukowcy z uniwersytetów Stanforda i Harvardu próbują dociec, skąd wziął się rozbłysk promieni rentgenowskich, zauważony na kosmicznych zdjęciach sprzed lat. Mają trzy teorie, w tym jedną, zakładającą, że to nieznane dotychczas zjawisko - pisze na swych stronach Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

2025-02-22, 10:32

Tajemnicze odkrycie na zdjęciach sprzed lat. To może być nieznane nauce zjawisko
Naukowcy zastanawiają się, skąd się wziął tajemniczy rozbłysk w Wielkim Obłoku Magellana. Foto: AURORA Tomasz Zywczak/ Shutterstock/ Steven Dillmann (CC BY 4,0)

Tajemnicze odkrycie na kosmicznych zdjęciach sprzed lat. Nie wiadomo, co było jego źródłem

Tajemniczy wybuch promieniowania rentgenowskiego został zarejestrowany w maju 2020 roku przez należące do NASA obserwatorium promieniowania rentgenowskiego Chandra, przy okazji obserwacji Wielkiego Obłoku Magellana - galaktyki orbitującej wokół Drogi Mlecznej. XRT 200515, bo tak nazwano odkrycie, umknął uwadze ówczesnych badaczy. Współcześnie został odkryty dzięki nowatorskiej metodzie wykorzystującej sztuczną inteligencję - donosi Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

- Kosmiczny błysk jest szczególnie interesujący ze względu na swoje niezwykłe cechy, które odróżniają go od innych pozagalaktycznych szybkich rozbłysków rentgenowskich - powiedział główny badacz, Steven Dillmann z Uniwersytetu Stanforda. - Wytworzył niewiarygodnie energetyczny początkowy wybuch, który trwał tylko 10 sekund, podczas gdy inne trwały minuty lub godziny. Po nim nastąpił dłuższy, mniej energetyczny blask trwający kilka minut - dodał naukowiec.

Tajemnicza eksplozja we wszechświecie. Naukowcy mają pierwsze teorie

Zjawisko jest o tyle ciekawe, że pojawia się znikąd. Żaden teleskop nie zarejestrował nigdy potencjalnego źródła takiego wybuchu. Badacze mają jednak trzy teorie, skąd pochodzi fala promieniowania. Zgodnie z pierwszą z nich, XRT 200515 pochodzi z tzw. burstera, czyli układu dwóch gwiazd - bardzo gęstej gwiazdy neutronowej o silnej grawitacji i zwykłej gwiazdy, orbitującej wokół niej. Gwiazda neutronowa zasysa w takiej sytuacji gaz z sąsiada. Gdy stężenie gazów będzie dostatecznie duże, na jej powierzchni dochodzi do potężnej eksplozji termojądrowej, powodującej wyrzut promieni rentgenowskich.

Druga teoria zakłada, że XRT 200515 to rzadki, gigantyczny rozbłysk z odległego magnetara - gwiazdy neutronowej o niezwykle silnym polu magnetycznym. "Te rozbłyski należą do najbardziej wybuchowych zdarzeń w kosmosie, uwalniając ogromną ilość promieni gamma w bardzo krótkim czasie" - zauważa Królewskie Towarzystwo Astronomiczne. Gdyby tak było, zaobserwowane zjawisko byłoby najsilniejszym z dotychczas zarejestrowanych zdarzeń tego typu.

REKLAMA

Wybuch sprzed lat zastanawia badaczy. To może być nieznane nauce zjawisko

Zgodnie z trzecią teorią, eksplozja promieni Roentgena jest skutkiem nieznanego dotychczas nauce zjawiska. - To odkrycie przypomina nam, że przestrzeń jest dynamiczna i ciągle się zmienia, a fascynujące zjawiska zachodzą w niej nieustannie - powiedział Steven Dillmann cytowany przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

Czytaj także: 

Królewskie Towarzystwo Astronomiczne (Royal Astronomical Society - RAS) zostało założone w 1820 roku. Promuje i wspiera badania w dziedzinie astronomii, nauk o Układzie Słonecznym, geofizyki i pokrewnych dziedzin nauki.

Źródła: RAS.ac.uk/Space.com/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej