Tak rodzi się burza. Zarejestrowano, jak chmury "pochłaniają" kompleks naukowy

W zaledwie kilka minut gęsta masa chmur spowiła obserwatorium w hiszpańskiej Almerii, kreując spektakularną i niemal filmową scenerię. W obserwatorium astronomicznym, położonym w sercu pasma górskiego Sierra de los Filabres, doszło do niezwykłego zjawiska meteorologicznego, rodem z kina science fiction.

2025-05-15, 07:02

Tak rodzi się burza. Zarejestrowano, jak chmury "pochłaniają" kompleks naukowy
Formacja chmur Cumulonimbus arcus wokół Obserwatorium Astronomicznego Calar Alto w Hiszpanii.Foto: X/GalileoAlmeria

Malowniczy region i spektakularny ruch chmur

W tym leżącym na południowym wschodzie Półwyspu Iberyjskiego regionie, nad Morzem Śródziemnym, 13 maja kamery uchwyciły monumentalny front chmur. Otoczył on kompleks obserwatoriów astronomicznych Calar Alto, tworząc widok zarówno hipnotyzujący, jak i budzący respekt.

Na nagraniu udostępnionym przez popularyzatora nauki z hiszpańskiej Almerii, Galileo de Almería, widać, jak gęsta formacja chmur powoli opada na obserwatorium, niemal całkowicie je otaczając. "Efekt wizualny przypomina złowrogą falę przypływu, stopniowo pochłaniającą obiekty na wysokości ponad 2100 metrów" – opisuje ideal.es.

Tak "idzie" burza

Przedstawione chmury to formacja burzowa typu Cumulonimbus arcus - wał szkwałowy. Jest to rozległa, niska, pozioma chmura związana z czołową częścią burzy, występująca w miejscu, w którym znajduje się granica oddziaływania prądu zstępującego. Tego typu chmury - chmury szelfowe lub wałowe - często pojawiają się na czele frontów burzowych i są związane z gwałtownymi zmianami pogody, takimi jak silne wiatry, opady i burze. Wyraźnie zaznaczona jest w nich pozioma struktura przypominająca falę. W czasie burzy w Almerii doskonale zarejestrowano, jak chmury "wlewają się" z jednej strony nieba, co pokazuje, jak dynamicznemu zjawisku pogodowemu towarzyszyły.

To nie pierwszy raz, gdy Calar Alto staje się świadkiem niezwykłych zjawisk atmosferycznych. W maju ubiegłego roku naukowcy i obserwatorzy zostali zaskoczeni rzadką zorzą polarną widoczną z tego miejsca – co jest wyjątkowym wydarzeniem w takim regionie dalekich południowych szerokości geograficznych.

REKLAMA

Calar Alto to największy ośrodek obserwacji astronomicznych w kontynentalnej Europie. Pełni nie tylko rolę pierwszych wrót do eksploracji kosmosu, ale jest również uprzywilejowanym punktem obserwacyjnym, pozwalającym uchwycić zarówno piękno, jak i gwałtowność ziemskiego nieba.

Czytaj także:

Źródła: ideal.es/Łowcy Burz/pg/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej