Doba na Uranie dłuższa niż sądzono. Nowe odkrycie naukowców

17 godzin, 14 minut i 52 sekundy - tyle czasu Uran potrzebuje, aby wykonać pełny obrót. To o 28 sekund dłużej niż wskazywały dotychczasowe szacunki.

2025-04-08, 14:10

Doba na Uranie dłuższa niż sądzono. Nowe odkrycie naukowców
Zdjęcia Urana wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Foto: NASA, ESA, and A. Simon (NASA Goddard Space Flight Center)/Scien & NASA

Dłuższa doba na Uranie

Nowe ustalenia są wynikiem ponad 10-letniej obserwacji planety za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Wcześniejsze, nieaktualne już dane, pochodziły z początku 1986 roku, gdy sonda kosmiczna Voyager 2 oszacowała, że czas obrotu planety wynosi 17 godzin, 14 minut i 24 sekundy. Sharmila Kuthunur, dziennikarka z portalu Space.com wyjaśniła, że dotychczasowe obliczenia "opierały się na sygnałach radiowych emitowanych przez zorze bladoturkusowej planety" oraz na "bezpośrednich pomiarach pola magnetycznego".

Naukowcy przez lata zdawali sobie sprawę, że niektóre dane pochodzące z sondy Voyager 2 zawierały pewne "niejasności". To rodziło pewne problemy, m.in. nieprecyzyjne ustalenie długości geograficznej Urana. W celi skorygowania błędów, astronom Laurent Lamy z Obserwatorium Paryskiego wraz z zespołem prowadził - w latach 2011-2022 - obserwację zórz polarnych na Uranie. Wykorzystano do tego zadania Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

"Śledząc ruch tych świetlistych pokazów przez nieco ponad dekadę, naukowcy byli w stanie precyzyjnie określić bieguny magnetyczne planety, a co za tym idzie, lepiej oszacować jej czas obrotu" - relacjonowała Sharmila Kuthunur. Z kolei Laurent Lamy w wydanym oświadczeniu zaznaczył, że obserwacje z teleskopu Hubble'a były nieocenione. "Bez bogactwa danych, które w ten sposób zdobyliśmy, wykrycie sygnału na takim poziomie dokładności, jaki osiągnęliśmy nie byłoby możliwe" - napisał astronom.

"W ten sposób można analizować obiekty również w odległych światach"

Dziennikarka, powołując się na ustalenia naukowców zwróciła uwagę, że wspomniana metoda badawcza może być stosowana także w przyszłości -przy ustalaniu "szybkości obrotu dowolnego obiektu niebieskiego z polem magnetycznym i zorzami polarnymi, nie tylko w naszym układzie słonecznym, ale też na egzoplanetach i w innych, odległych światach".

REKLAMA

Ostatnie badania dostarczyły znacznie dokładniejsze informacje na temat układu współrzędnych Urana. "Ulepszone szacunki mogą być przydatne również w planowaniu przyszłych misji na tę planetę - w szczególności w określaniu tras orbitalnych i wybieraniu odpowiednich miejsc wejścia w atmosferę" - podkreślił w analizie Laurent Lamy, cytowany przez Space.com.

Czytaj także:

Źródło: Space.com/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej