Pierwsza branża objęta ograniczeniami emisji. Przełom po 10 latach

Jest globalne porozumienie w sprawie ograniczenia emisji z transportu morskiego. Negocjacje trwały niemal dekadę. Umowa została przyjęta podczas spotkania Międzynarodowej Organizacji Morskiej przy ONZ. Oznacza to, że od 2028 r. właściciele statków będą musieli stosować bardziej ekologiczne paliwa.

2025-04-11, 20:20

Pierwsza branża objęta ograniczeniami emisji. Przełom po 10 latach
Porozumienie ws. emisji z transportu morskiego. Armatorów czekają zmiany. Foto: CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News

Umowa została przyjęta. Państwa produkujące ropę były przeciw

Umowa została przyjęta w piątek w drodze głosowania - poinformowało BBC. Głosowania zażądała Arabia Saudyjska, która nie poparła porozumienia. Stanowisko to podzieliło kilkanaście innych krajów produkujących ropę naftową, w tym Rosja. Pomimo sprzeciwu, wszystkie państwa należące do Międzynarodowej Organizacji Morskiej są zobowiązane do wdrożenia postanowień przyjętego porozumienia.

Transport morski odpowiada za 3 proc. globalnych emisji

Porozumienie będzie miało wpływ na większość światowej żeglugi komercyjnej. Transport morski odpowiada za około 3 proc. globalnych emisji. Żegluga jest w dalszym ciągu uzależniona od paliw kopalnych, głównie oleju napędowego, co znacznie utrudnia ograniczenie śladu węglowego. Teraz branża musi przyjąć cele w zakresie redukcji emisji, które zostały wyznaczone na szczeblu międzynarodowym.

REKLAMA

Armatorzy będą musieli zacząć wykorzystywać paliwa o niższej emisji dwutlenku węgla. Niedostosowanie się do wytycznych wynikających z porozumienia będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości 380 dolarów (około 1440 zł) za tonę emitowanego dwutlenku węgla.

Czytaj także:

Źródło: BBC/pm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej