Rosjanie ogłosili sukces w obwodzie kurskim. Mapy pokazują coś innego

Rosjanie ogłosili w sobotę, że całkowicie wyparli z obwodu kurskiego wojska ukraińskie, które znajdowały się tam od ofensywy rozpoczętej w sierpniu 2024 roku. Jednak na mapach projektu DeepState, który monitoruje ruchy wojsk na froncie, ukraińskie oddziały wciąż są obecne w dwóch rejonach obwodu kurskiego. 

2025-04-26, 13:52

Rosjanie ogłosili sukces w obwodzie kurskim. Mapy pokazują coś innego
Sytuacja w obwodzie kurskim jest niejasna. Foto: IMAGO/Sergey Bobylev/Imago Stock and People/East News, Deep State (mapa)

Sytuacja w obwodzie kurskim

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, generał Walerij Gierasimow poinformował prezydenta Władimira Putina o rzekomym zakończeniu operacji mającej na celu odzyskanie pełnej kontroli nad obwodem kurskim na zachodzie Rosji - podała w sobotę agencja Interfax. Sztab Generalny w Kijowie na razie w żaden sposób się do tego nie odniósł.

Agencja UNIAN zaznaczyła, że na mapie projektu DeepState nadal widoczna jest obecność ukraińskich oddziałów w dwóch rejonach obwodu kurskiego. Łącznie pod ich kontrolą ma znajdować się 30 km kwadratowych obwodu.

Sytuacja w obwodzie kurskim według analityków Deep State Sytuacja w obwodzie kurskim według analityków Deep State

Część niezależnych ekspertów wojskowych tłumaczy, że operacja kurska nie ma już znaczenia dla ogólnej sytuacji na froncie. W ich ocenie Kreml wykorzystuje każdą okazję, żeby ogłaszać sukcesy swojej armii, nawet jeśli nie mają one znaczenia ze strategicznego punktu widzenia.

REKLAMA

Ukraińskie wojsko rozpoczęło działania w rosyjskim obwodzie kurskim, graniczącym z Ukrainą, w sierpniu 2024 roku, aby m.in. odciągnąć siły rosyjskie od natarcia w Donbasie. W połowie marca tego roku DeepState podał, że Siły Zbrojne Ukrainy wycofały się z Sudży w tym obwodzie.

Czytaj także: 

Według ekspertów potencjalne utracenie przez siły ukraińskie kontroli nad terytorium obwodu kurskiego mogłoby mieć znaczenie polityczne i może wpłynąć na morale Ukraińców. 

UWAGA!

Rosja aktywnie wykorzystuje propagandę i dezinformację jako element swojej wojny hybrydowej, nie tylko w Ukrainie, ale także na arenie międzynarodowej. Główne cele tych działań to podważanie zaufania publicznego, manipulacja danymi oraz wzmacnianie fałszywych narracji, które mają usprawiedliwiać działania wojenne i odwracać uwagę od rzeczywistych strat oraz zbrodni popełnianych w trakcie inwazji. Bądź czujny i weryfikuj informacje, korzystając z zaufanych źródeł oraz platform, które na bieżąco monitorują i obalają fałszywe wiadomości związane z wojną w Ukrainie.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio/PAP/Interfax/hjzrmb


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej