Co zmienia umowa o minerałach? Oto 7 wniosków. Są kluczowe dla losów Ukrainy
Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o minerałach. Donald Trump chwali się, że przyniesie ogromne zyski, większe niż wydatki na pomoc Ukrainie. Rząd ukraiński już opublikował tekst porozumienia. BBC wskazuje, że podpisanie umowy przynosi siedem kluczowych wniosków, jeśli chodzi o sytuację Ukrainy.
2025-05-01, 13:37
Umowa o minerałach Ukraina-USA podpisana
Ukraińska rada ministrów opublikowała już tekst umowy na temat minerałów, zawartej między Kijowem i Waszyngtonem. Najważniejsze wnioski z tej umowy wykracząją jednak daleko poza jej zapisy - i te przedstawia na gorąco brytyjski serwis BBC.
I wskazuje, co ona na ten moment oznacza, jeśli chodzi o Ukrainę, USA, i wsparcie dla Kijowa w walce z rosyjską agresją.
Umowa Ukraina-USA. To trzeba wiedzieć na jej temat
1. USA nie będą domagać się rekompensaty za pomoc okazaną Ukrainie. Wcześniej zapowiadał to Donald Trump. I żądał od Ukrainy zwrotu 350 mld dolarów. Premier Ukrainy Denis Szmyhal mówi, że porozumienie nie zawiera żadnych informacji o potencjalnym długu.
Sam Trump skomentował po jej podpisaniu, że USA zyskają znacznie więcej niż 350 mld dolarów.
REKLAMA
2. USA zajęły bardziej stanowcze stanowisko względem Putina
Widać to także w ostatnich wypowiedziach Donalda Trumpa. Zwrot nastąpił po tym, gdy prezydent USA spotkał się w Bazylice św. Piotra w dniu pogrzebu papieża z Wołodymyrem Zełenskim. Ale także z premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem Francji, a to oni mieli, według "Politico", wpłynąć na prezydenta Trumpa.
3. To także umowa o ropie i gazie. I tu Kijów ustąpił. To nie tylko uzgodnienia w sprawie bogactw mineralnych Ukrainy. To postanowienia dotyczące nowych projektów naftowych i gazowych oraz powiązanej z nimi infrastruktury. We wszystkich przypadkach zasoby pozostają własnością Ukrainy, chociaż Stany Zjednoczone będą miały do nich wspólny dostęp. To złagodzenie stanowiska Kijowa.
4. W umowie zapisano, że USA uznają ambicje Ukrainy, jeśli chodzi o wstąpienie do Unii Europejskiej. I zapisy umowy nie mogą stać w tym w sprzeczności. Jeśli zapisy będą musiały być zmienione, USA będą działać w dobrej wierze - dopisano. A USA będą wspierać dodatkowe transfery inwestycji i technologii na Ukrainę, także z UE i innych krajów - wskazuje BBC.
5. Zyski z umowy będą reinwestowane na Ukrainie przez 10 lat
6. Powraca amerykańskie zaangażowanie militarne.
Widać to już po działaniach USA. Trump ma zatwiedzić kolejną turę sprzedaży broni dla Ukrainy. Spodziewane jest dalsze wsparcie, np. systemy obrony powietrznej.
REKLAMA
7. Nie ma gwarancji bezpieczeństwa. To oznacza, że USA mogą w każdej chwili wycofać się z pomocy - wskazuje BBC.
Czytaj także:
- "Podpisz albo wracaj". Kolejny zwrot ws. umowy USA z Ukrainą
- Jakie metale ziem rzadkich są w Ukrainie? Co na ich temat wiadomo?
- Eksperci: metale rzadkie mają równie istotne znaczenie jak energia, ropa czy węgiel
***
Źródło: BBC/agkm
REKLAMA