Pięciu liderów zadzwoniło z Kijowa do Donalda Trumpa. "Owocna rozmowa"
Po spotkaniu "koalicji chętnych" w Kijowie, wszystkich pięciu liderów odbyło owocną rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych, skupiającą się na wysiłkach na rzecz pokoju - poinformował w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha.
2025-05-10, 13:59
"Koalicja chętnych" w Kijowie. Zadzwonili do Trumpa
Polski premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oraz prezydent Francji Emmanuel Macron przebywają obecnie z wizytą w Kijowie, odbywającej się w ramach "koalicji chętnych". Spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie pięciu europejskich liderów wykonało telefon do amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.
Zdjęcie ze spotkania przywódców opublikował na platformie X.com minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Poinformował on, że rozmowa była "owocna" i dotyczyła działań na rzecz zakończenia rosyjskiej agresji i osiągnięcia pokoju w broniącej się Ukrainie.
REKLAMA
"Gotowi na bezwarunkowe zawieszenie broni"
"Ukraina i wszyscy sojusznicy są gotowi na bezwarunkowe zawieszenie broni na lądzie, w powietrzu i na morzu przez co najmniej 30 dni od poniedziałku" - napisał Sybiha na X.com. Dodał też, że jeżeli Putin przychyli się do propozycji i zapewniony zostanie skuteczny monitoring - wówczas trwałe zawieszenie drogi może być solidnym fundamentem pod dalsze negocjacje pokojowe.
"Rozmowa telefoniczna z Trumpem"
Przypomnijmy, że europejscy przywódcy przyjechali do stolicy Ukrainę w sobotę rano. Wraz z ukraińskim prezydentem i jego żoną zapalili znicze na Majdanie Niepodległości. Zdjęcie ze spotkania oraz wspólnej rozmowy telefonicznej z Trumpem opublikował też na X.com szef polskiego rządu Donald Tusk.
"Po zakończeniu spotkania w Kijowie, rozmowa telefoniczna naszej Piątki z prezydentem Donaldem Trumpem" - napisał Tusk.
REKLAMA
"Koalicja chętnych"
Wizyta unijnych liderów w Kijowie ma miejsce w ramach tak zwanej "koalicji chętnych". "Koalicja chętnych" powstała 2 marca br. z inicjatywy premiera Wielkiej Brytanii Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.
- Traktat z Nancy, czyli Polska i Francja na tej samej fali. "Chodzi o Rosję i NATO"
- Tusk i Macron podpisali traktat polsko-francuski
- W Rosji dzień zwycięstwa. W tym samym czasie wciąż atakują ukraińskie miasta
"Koalicja chętnych" umożliwia członkom NATO wspólne działania poza formalną strukturą Sojuszu, co pozwala uniknąć potencjalnego weta państw, które nie chcą angażować się w przedsięwzięcia militarne na rzecz Ukrainy.
Źródła: PAP/X.com/hjzrmb
REKLAMA